Fidesz;BRFK;Szekszárd;paksi bővítés;

- Szekszárdi fideszesek kaszáltak a paksi bővítésen? A rendőrség szerint nincs itt semmi gond

A kormánypárti érdekkörhöz tartozó vállalat akár másfél milliárdot is kereshetett azon, hogy épp időben vásárolta meg a Paks 2 bővítéshez is szükséges gyártelepet.

Gyanúsan jó ütemben vásárolt fel egy használaton kívüli húsüzemet 2017-ben a Budapesten bejegyzett Cseppkő Faktor Kft., hetekkel azután, hogy egyáltalán megalapították a vevő céget.

A lepusztult üzemet 300-400 millió forint körüli értéken vették meg, az állami tulajdonban lévő paksi ipari park, hivatalos nevén a PIP Közép-Duna Menti Térségfejlesztési Nonprofit Kft. pedig nyolc hónappal később hat-nyolcszoros áron vásárolta meg a Cseppkő Faktortól a paksi bővítéshez szükséges ingatlant – írja, témában született korábbi cikkét is felidézve a 24.hu.

Az adásvétel körülményei miatt Hadházy Ákos független képviselő tavaly feljelentést tett a rendőrségen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával.

A BRFK korrupció és gazdasági bűncselekmények elleni főosztálya viszont a napokban szüntette meg a nyomozást azzal a megállapítással, hogy amit a feljelentésben vázoltak, nem bűncselekmény.

A januári határozat arról tanúskodik, hogy a nyomozás során fel sem merült, hogy megvizsgálják, a helyi politikusok cége miképp realizálhatott óriási, akár milliárdos vagy annál nagyobb hasznot az ügyleten. A záródokumentum még azt sem tisztázta, hogy a Cseppkő Faktor mennyiért szerezte meg az ingatlant, az pedig elő sem került a nyomozati anyagban, hogy kapott-e valaki bennfentes információt a PIP vásárlási szándékairól.

Az ingatlan értékbecsléskori értékét nem befolyásolja az, hogy korábban mennyiért „jutottak hozzá”, illetőleg az sem, hogy korábban árverésre bocsátották, azonban érdeklődő hiányában nem értékesítették

– írta a rendőrség arra hivatkozva, hogy a PIP által felfogadott igazságügyi szakértő 2,6 milliárd forintra becsülte a lepukkant gyártelep forgalmi értékét, amit aztán más szakvéleményekkel egyeztetve vittek le 1,8 milliárdra.

A rendőrség saját szakértői véleményt nem készíttetett, és azt sem vette figyelembe, hogy a 2017-es árverésen csak azért volt 1,6 milliárd a kikiáltási ár, mert a gyártelep korábbi tulajdonosa a csőd miatt nem tudott visszafizetni egy 1,5 milliárdos állami fejlesztési hitelt, ami aztán jelzálogként rákerült az ingatlanra. A sikertelen árverés után azonban a jelek szerint a hitelt leírták, az ingatlant pedig olcsón kiárusították, vagyis az állam kétszer is „fizetett” - írja a hírportál. A rendőrségi vizsgálat arra nem terjedt ki, hogy mi lett a jelentős összegű MFB-hitel sorsa.

Megyei és városi fideszes potentátok a céghálóban

A gyors ütemű ingatlanvásárlással és eladással jól járó Cseppkő Faktor közvetett résztulajdonosa, egyben jelenlegi vezérigazgatója Kapitány Zsolt, a Tolna megyei közgyűlés fideszes tagja, aki az üzletkötés idején a közgyűlés alelnöki posztját töltötte be. A cég köré font tulajdonosi hálóban a közvetett tulajdonosok között - több cégen keresztül - ott van a szekszárdi választási bizottság fideszes elnöke, Póla Zoltán és felesége, valamint a trafikbotrány egykori szereplője, Fajszi Lajos korábbi fideszes önkormányzati képviselő -olvasható a cikkben.

Az elmúlt két évben szőtt, szokatlanul bonyolult tulajdonosi hálóban Szekszárd egyik ismert borászcsaládja is benne van. A Fritz családnak ráadásul fontos szerepe lehetett az ingatlanprojekt elindításában, erről árulkodik, hogy a Cseppkő Faktorban a tulajdonjogukat képviselő céget Faktor Kft.-nek hívják, és az előbbi céggel egyező címre, a szekszárdi Cseppkő utcába van bejelentve. 

Pénteki interjújában Orbán frontális támadást indított a többségi magyar társadalom vélt ellenségei ellen, és nem a migránsok miatt kelt ki igazán.