;

palesztinok;Oroszország;Izrael;Putyin;Netanjahu;

- Putyin bölcsen hallgatott

Netanjahu villámlátogatása Moszkvában.

Egy hétbe se telt, hogy az orosz elnök viszonozhatta az ügyvezető izraeli kormányfő vendégszeretetét. Vlagyimir Putyin a Jeruzsálemben tartott Holokauszt Világfórum egyik díszvendége volt múlt csütörtökön, most pedig a Kremlben fogadta Benjamin "Bibi" Netanjahut. A két vezető az évek során szoros kapcsolatot épített ki, és kiválóan megtanulták, hogyan simítsák el az országaik közötti ellentéteket.

Rövid megbeszélésükön ezúttal is egy érzékeny téma volt napirenden: a Donald Trump által kedden, az évszázad alkujaként bemutatott palesztin-izraeli rendezési terv. Az ügyvezető izraeli miniszterelnök a kamerák előtt külön felhívta a figyelmet arra, hogy Washingtonból rögtön Moszkvába vezetett az útja, hogy kikérje az orosz elnök véleményét az elképzelésről.

Vlagyimir Putyin a nyilvánosság előtt mégsem minősítette a béketervet, a Kreml pedig hivatalos csatornákon csupán annyit közölt, hogy "tovább elemzik annak tartalmát."

Moszkva nem véletlenül vonakodik az állásfoglalástól. Oroszország arra törekszik, hogy betöltse azt a kiváltságos közvetítőszerepet, ami akkor üresedett meg, amikor az Egyesült Államok Jeruzsálemet ismerte el a zsidó állam fővárosaként, magára haragítva ezzel a palesztin vezetést.

Habár a Trump-féle béketerv mögé több befolyásos arab ország, köztük például Szaúd-Arábia is felsorakozott, a palesztinok ezt az elképzelést is elutasították, mondván Washington megint Izraelnek kedvez a leginkább vitatott kérdésekben.

Vlagyimir Putyin hallgatása ellenére azonban gondoskodott róla, hogy Benjamin Netanjahu villámlátogatása ne legyen eredménytelen: kegyelemben részesítette, az Oroszországban hasis birtoklásért elítélt izraeli-amerikai Naamar Iszakárt. A 26 éves lány szabadon engedéséért az ügyvezető izraeli kormányfő is lobbizott, Iszakár pedig most Netanjahu különgépével térhetett haza. Putyin ezzel újabb löketet adott Bibi újraválasztási kampányának. 

Rövid távon kevés változást fognak érezni a britek az alkotmánytörténeti lépés után.