WHO;vészhelyzet;koronavírus;

A Baden-Württemberg Állami Egészségügyi Hatóság laboránsa vizsgálja egy koronavírusos kémcső tartalmát, 2020. január 29-én

- Újból vészhelyzeti ülést tart a koronavírus miatt a WHO

Ez a második alkalom, amikor a Kínából terjedő járványról tárgyalnak: nem kizárt, hogy kihirdetik a nemzetközi szükséghelyzetet is.

Egy hét után ismét összehívta a vészhelyzeti bizottság ülését csütörtökre az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója a tüdőgyulladást kiváltó, 132 ember halálát okozó új koronavírus miatt, miután visszatért Pekingből.

A tanácskozáson arról kíván tájékozódni, hogy a jelenlegi járvány nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetet jelent-e - közölte Genfben írt Twitter-üzenetében Tedros Adhanom Ghebreyesus. A főigazgató hozzátette, hogy a több mint 6000 megbetegedés többségét Kínában észlelték, és mindössze az esetek 1 százalékát - 68 esetet - jelentettek 15 másik országból. Kínán kívül azonban már három országban észlelték, hogy a vírus emberről emberre terjedt.

A WHO vezére a múlt héten még úgy ítélte meg, hogy korai nemzetközi szükséghelyzetet hirdetni a járvány miatt. Friss bejelentése akkor történt amikor az új koronavírusos esetek száma meghaladta a 2002-2003. évi SARS-járvány (súlyos akut légzőszervi szindróma) fertőzöttjeinek számát. A korábbi koronavírus 5327 embert fertőzött meg Kínában. A betegségnek világszerte 774 halálos áldozata volt, közöttük 349 Kínában. 

A WHO eddig nagyon kevés járvány miatt hirdetett ki nemzetközi méretű közegészségügyi szükséghelyzetet. Ilyen volt a H1N1 vírus 2009-ben, a Zika járvány 2016-ban és a Nyugat-Afrikában 2014 és 2016 között, valamint a Kongói Demokratikus Köztársaságban 2018-ban pusztító ebola-járvány.

A legtöbb fertőzöttet Kínában tartják nyilván, de körülbelül 15 más országban is megjelent a vírus, a Közép-Keleten az első megbetegedést az Egyesült Arab Emírségek jelentette be szerdán. Az országba látogató kínai család négy tagját kezelték az új vírus miatt. Az új betegség tünetei széles skálán mozognak. Az ismert esetek többségében könnyebb tüneteket észleltek, de átlagosan közel minden ötödik betegnél súlyos betegség jelentkezett, tüdőgyulladás és légzési elégtelenség formájában.

A WHO főigazgatója vasárnap Kínába utazott, hogy kormányilletékesekkel és egészségügyi szakemberekkel tárgyaljon. Szerdán közölte, hogy "őszinte megbeszélést" folytatott Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Kína "rendkívüli intézkedéseket hoz egy rendkívüli kihívással szemben" - mondta a főigazgató.

Erről Michael Ryan, a WHO programigazgatója tájékoztatta a sajtót, miután a küldöttség visszatért a WHO székhelyére. Ryan elmondta, hogy a járvány góca továbbra is Vuhan és Hupej tartomány, de óránként változik a helyzet. Mint elmondta, a betegség halálozási aránya becslések szerint 2 százalék, míg a SARS-é mintegy 10 százalékos volt.

A WHO főigazgatójának szerdai bejelentésével párhuzamosan világszerte folynak az intézkedések a vírus terjedésének megállítására.Több európai - közöttük a Lufthansa és a British Airways - valamint ázsiai légitársaság jelentette be, hogy felfüggeszti kínai járatait.   

Pénteken éjfélkor hivatalosan megtörténik a kilépés, de jóval tovább tarthat, amíg a kereskedelmi és biztonsági kérdésekben is megegyeznek a felek.