Javult a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) megítélése a vállalkozók körében, az elégedettségi mutató 2,6-ról 2,9-re nőtt az 5-ös skálán - ismertette Nagy Elek kamarai elnök szerdai tájékoztatóján. Ez már csak azért is jelentős, mert az utóbbi egy évet leszámítva főként a belháborúi miatt került a figyelem középpontjába a szervezet. Az elnök a közelgő kamarai választások előtt felemlítette azt is, hogy az elmúlt esztendőkben előtte négy elnököt "fogyasztott el" a BKIK, míg ő - aki közismert nagyvállalkozó és egy éve választották meg pozíciójára -, igyekszik stabilizálni a helyzetet. (Budapesten márciusban lesz a tisztújító közgyűlés, ahol Nagy Elek újra megméreti magát, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) a területi kamarai választások után ősszel tartja meg a küldött-közgyűlést.)
A BKIK elnöke lapunk érdeklődésére elismerte, hogy továbbra sem teljesen harmonikus az együttműködésük az MKIK-val, holott az ország legnagyobb tagkamarájaként a vállalkozók 42 százalékát képviselik. Így is csak közvetve tudják véleményezni, ha egyáltalán mód nyílik erre, a kormányzat őket érintő jogszabálytervezeteit. Azonban Nagy Elek eredményről is be tudott számolni: közösen küzdenek a Keleti pályaudvar körüli taxishiénák ellen. (A BKIK elnöke a Főtaxi Zrt, tulajdonosa is.)
Javult a kötelező regisztrációs díjfizetési fegyelem is, a BKIK 360 ezret meghaladó tagságának 90 százaléka évről-évre határidőre befizeti az 5000 forintos hozzájárulásokat. Akik viszont elmaradnak - a kumulált tartozás mintegy 200 millió forint -, azoknál az adóhatóság, illetve követeléskezelők kopogtatnak.
Mint ismeretes 2020-tól jelentősen csökkent az OKJ választható szakmáinak száma: a 760-ból kevesebb, mint 200 maradt. Több népszerű szakma teljesen kikerült a jegyzékből, több pedig csak iskolarendszerű képzésben lesz majd megszerezhető. Az érettségire épülő szakképzéseket mostantól csak iskolai rendszerben lehet majd tanulni. Ezzel kapcsolatban a BKIK elnök kifejtette, hogy ez a döntés kedvezőtlenül érinti a vállalkozói szférát. A kamara ugyanakkor elvégzi a mesterképzést és olyan speciális tanfolyamokat indít, mint a közösképviselő-képzés, vagy az autószerelőknek meghirdetett továbbképzés hibrid- és elektromos járművekre.
A BKIK elvégeztetett egy lakossági közvéleménykutatást a vendéglátóhelyekkel kapcsolatban, amelyet tanulságul a szakma rendelkezésére bocsátott. Kiderült, hogy egy vendég átlagosan legfeljebb 4500 forintot hajlandó egy főételért fizetni, de 52 százalékuknak ez is sok, negyedüknek, pedig 3000 forint alatti ár az elfogadható. Egyébként 80-90 százalékuk ragaszkodik a kedvenc helyeihez. Negyedüknek van valamilyen speciális étkezési igénye.
A BKIK elnöke elégedetlen a vállalkozók számáról szóló statisztikákkal, úgy véli nincsenek összehangolva a NAV, a KSH és a Cégbíróság adatai. A budapesti kamara lépéseket tesz az egységesítés irányába.