ösztöndíj;PIM;visszautasítás;Térey János;

- Újabb művész utasította vissza a Térey-ösztöndíjat

Bartók Imre után Csehy Zoltán költő is jelezte, nem kéri a díjat, mert azt szerinte jelentős alkotók mellett „közismert irodalmi élősködők” is megkapják.

Növekszik az ellenállás a Térey János-ösztöndíjjal szemben. Az ösztöndíjasok listáját január 21-én tették közzé, és mint a Népszava is beszámolt róla, Bartók Imre díjazott azonnal megírta a Facebook-oldalán, hogy politikai okokból nem veszi át a jelentős anyagi juttatással - öt éven át havi bruttó 320 ezer forinttal - járó díjat. Döntését Demeter Szilárd és Orbán János Dénes személyével indokolta, akik szerinte részt vesznek a kultúra rombolásában: 

“Nem hiszem, hogy itt és most ebben a formában kellene támogatni azt a kultúrát, amelyet egyébként DSZ példaképe és főnöke az egész trollapparátusával tudatosan és szisztematikusan rombol körülöttünk.”  A díjat helyette Bartis Attila veheti át.

Most Csehy Zoltán költő döntött úgy, hogy visszautasítja a Petőfi Irodalmi Múzeum díját, indokait pedig a Dunszt.sk-nak adott és a hvg.hu által idézett interjúban magyarázta el:

Csehy: olyan is megkapta, aki pályakezdőnek is gyenge lenne

“Részint azért, mert nem pályáztam rá, jelölés alapján kaptam, és sem a döntnökök személye nem ismert, sem a döntés kritériumai nem voltak világosak."

"Miután a győztesek között közmegbecsülésnek örvendő, jelentős alkotók és közismert irodalmi élősködők egyaránt szerepeltek, sőt akadt olyan személy is, akinek „irodalmi” tevékenysége egy pályakezdő színvonalát is alig éri el, s akinek a köteteit fellépésétől kezdve negatív kritikai visszhang kíséri, a bizottság tagjait gyaníthatóan aligha irodalomesztétikai szempontok vezették."

"Ez a szélsőséges széttartás egyszerre komikus és ijesztő: olyan, mint az Andersen-mesében, amikor a ganajtúró bogár azt hitte, máris nemes lett, mert az istállóban a császár fenekéhez férkőzött. Pedig alighanem a saját halálához került közelebb. A másik ok, hogy a következő években más tudományos és irodalmi terveim vannak, s ezeket nem szerződésekhez kötött feltételek közt szeretném megvalósítani. Kétségtelen, hogy a politika frusztrált, szinte a hisztérikusságig felfokozott kulturális közeget teremtett körénk: de épp ilyenkor kell megőrizni a belső nyugalmat és a külső higgadtságot. Ezt szeretném tenni."

Csehy Zoltán munkásságát január közepén egyébként már elismerték, akkor a Kukorelly Endre által új életre keltett Baumgarten-emlékdíj keretében jutalmazták a költőt.

A Térey-ösztöndíjra eredetileg javasolt 45 alkotó

A tizenkilenc tagú, ismeretlen összetételű szakmai zsűri január 20-án, választotta ki a 45 jelöltet a középgenerációs (35-65 év közti) íróknak szánt ösztöndíjra érkezett több mint 330 jelölt közül - írta a Petőfi Irodalmi Múzeum honlapja. A díjat a kuratórium tervei szerint ők kapnák, illetve kapták volna meg:

Bartók Imre (helyére Bartis Attila lépett - a szerk.) , Berta Zsolt, Czilli Aranka, Csehy Zoltán, Csender Levente, Farkas Wellmann Endre, Fekete Vince, Garaczi László, Győrffy Ákos, Hász Róbert, Háy János, Hodossy Gyula, Kemény István, Keresztesi József, Király Zoltán, Kollár Árpád, Kürti László, Lackfi János, Lanczkor Gábor, Láng Zsolt, László Noémi, Lázár Balázs, Lőrincz P. Gabriella, Lövétei Lázár László, Majoros Sándor, Márton László, Molnár Vilmos, Nagy Koppány Zsolt, Orbán János Dénes, Orcsik Roland, Rózsássy Barbara, Sajó László, Sántha Attila, Solymosi Bálint, Szálinger Balázs, Száraz Miklós György, Szilasi László, Szőcs Petra, Terék Anna, Varga Melinda, Végh Attila, Vörös István, Zalán Tibor, Zoltán Gábor, Zsille Gábor.

Király Gábor tárlatán a Godot Galériában az ábrázoltak iránti kíméletlenségét ábrázolási kíméletlenséggel tetézi. Munkáin nem nehéz felfedezni az anyagi mulandóságot.