Ciprus;Törökország;szankciók;Krím;

Török olajfúró hajó Ciprusnál

- Blokkolja az EU krími szankcióit Ciprus, állítólag ezzel sürgetik a török földgáz-fúrás büntetését

Tavaly tavasz óta termeli ki a gázmezőket Ankara a ciprusi partoknál, és bár már ígérte, még nem lépett az ügyben az unió.

Ciprus blokkolja az Európai Uniós szankciókat az Oroszország által annektált Krím tisztviselőivel szemben - írja a Reuters. A hírügynökségnek nyilatkozó uniós tisztviselők szerint a Moszkvának tett szívességgel a Törökország elleni keményebb fellépést zsarolná ki az ország vezetése, Nicosia ugyanakkor tagadja a két ügy összekapcsolását.

Egy török fúróhajó tavaly május óta horgonyoz Ciprus nyugati partjainál, egy másodikat pedig júliusban indítottak el, hogy a sziget körüli természeti kincseket kitermelje. Ankara annak ellenére is hajthatatlan a kitermelés leállítása kapcsán, hogy - Ciprus és Görögország kérésére - már az Európai Unió is figyelmeztette emiatt. 1974-ben a török hadsereg elfoglalta Ciprus egy részét, ahol most az egyedül Törökország által elismert bábállam, az Észak-Ciprusi Török Köztársaság működik, ezt pedig elégséges alapnak tartják a vitatott vizeken való olajfúráshoz. Az EU ugyan bejelentett szankciókat az ügyben, ezek bevezetését viszont elhalasztották, mondván, időt adnak a török félnek, hogy megmásítsák elhatározásukat.

Az Ukrajnától elcsatolt Krím kapcsán a 28 tagállam egyhangú döntése mellett lehet csak szankciókat kivetni, eért tudta megakasztani a folyamatot Ciprus. A Reuters-nek nyilatkozó diplomaták mind úgy tudják, ennek oka, hogy siettessék az Ankarát sújtó intézkedéseket. A ciprusi külügy szerint viszont csak áttekintik a krími szankciók kapcsán rendelkezésükre álló információkat, erre kell várni.

Nem pusztán a Királyi Felség cím megvonása kérdőjelezi meg az anyagilag vonzónak ígérkező brand jövőjét, hanem egy ausztrál orvos által benyújtott tiltakozás is.