A tavaszi és nyári hónapokban ugyan kellemes a hőmérséklet, de a magyar lakosság 30 százalékát kitevő allergiások számára az is rémálommá válhat. Egyáltalán nem biztos, hogy a szenvedéseik télen véget érnek, a túlérzékenységnek ugyanis számos fajtája létezik. Az egyik legkülönlegesebb típusa a hidegallergia (urticaria), amelynek során nem valamely allergén anyag, hanem egy fizikai inger, a hideg hatása váltja ki a tüneteket. Bár a hidegallergiát „csak” a csalánkiütés speciális formájaként tartják számon, legalább olyan kellemetlen és akár veszélyes tünetekkel járhat, mint az ismertebb allergiák.
„Onnan lehet felismerni, hogy valamilyen hideginger – hőmérséklet-változás, hógolyózás, hideg vízben való úszás vagy jeges szél – hatására hisztamin szabadul fel az érintett testrészen, amely heves bőrpírral, csalánkiütéses tünetekkel, erős viszketéssel, fájdalommal, duzzanattal és akár hólyagosodással is járhat. Az allergiás panaszok ráadásul nemcsak a bőrön, hanem a nyelőcső nyálkahártyáján is jelentkezhetnek, ahol a duzzanat fulladást okozhat, ezért az érintetteknek kifejezetten vigyázniuk kell a hideg italokkal és a fagylalttal is” – mondta Madarasi Anna, a Budai Egészségközpont csecsemő és gyermek tüdőgyógyász, allergológus, klinikai immunológus szakorvosa.
Ha a bőrfelület kis részét, a kezet vagy az arc fedetlen részét éri hideg, a kellemetlenség csupán átmeneti: melegbe érve elmúlik. Ha azonban a teljes testet vagy nagyobb bőrfelületet ér hideginger, akkor a nagy mennyiségű hisztamin felszabadulása már súlyosabb állapotot is előidézhet, amely a bőrön kívül más szervekre is kiterjedhet. Ilyenkor rosszullét, heves fejfájás, szívritmuszavar, vérnyomás-ingadozás, légzési zavar jelentkezhet, különösen súlyos esetben pedig
„A hidegallergia leggyakrabban a fiatal nőket érinti, de a férfiaknál sem ritka, és átlagosan 5-7 évig tart. Minél hidegebb éghajlaton él valaki, annál veszélyeztetettebb, ha hajlamos erre a túlérzékenységre. Azt, hogy mi váltja ki ezt az érzékenységet, pontosan nem lehet tudni, de gyakran ételallergiával és asztmával együtt is jelentkezik” – tette hozzá a szakorvos.
Tippek hidegallergiásoknak:
Fokozottan figyeljenek a megfelelő öltözködésre – ne maradjon fedetlenül a fej, arc, nyak, viseljenek kesztyűt és vigyázzanak a lábuk melegen tartására is.
Szeles, hideg időben védjék a bőrüket zsíros arc- és kézkrémmel.
Kerüljék a túl gyors hőmérsékletváltást, a túl hideg vízben való úszást.
Ne fogyasszanak jégkását, fagylaltot és túlhűtött italokat.
Tartsanak maguknál antihisztamin tartalmú gyógyszert és krémet, amelyekkel csillapíthatóak a hevesen jelentkező tünetek.