Ötmillió forint bírságot szabott ki a 4iG Nyrt.-re a jegybank, a bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt.A Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben pedig a bennfentes információ közzétételének késleltetésére vonatkozó jogszabályi rendelkezések megsértése miatt hozott intézkedést az MNB – derül ki a Matolcsy György vezette bank közleményéből.
A jegybank felidézi, hogy több körben adatokat kért be a 4iG Nyrt.-től (4iG) és a Magyar Telekom Távközlési Nyrt.-től (MTelekom), az utóbbi tulajdonában lévő T-Systems Magyarország Zrt. megvásárlásának meghiúsulása kapcsán, a döntéssel kapcsolatos bennfentes információ keletkezésének pontos időpontjára vonatkozóan.
Az adatok alapján pedig kiderült: a piaci visszaélésekről szóló európai uniós rendelet (MAR) előírásaihoz képest a 4iG tévesen határozta meg, hogy valójában mikor keletkezett az ügylet lezárására vonatkozó bennfentes információ. Az MNB ezért a bírság befizetésén túl egy jogszerűen összeállított bennfentes jegyzéket isvár a 4iG-től, amiben szabályosan mutatják be a T-Systems tárgyalások megszűnése kapcsán rögzített időpontokat és adatokat.
Mint a Népszava is beszámolt róla, a 4iG Nyrt köreiben valaki jó előre tudhatott a T-Systems üzlet bedőléséről:
A történtek miatt bennfentes kereskedelem gyanújával tett rendőrségi feljelentést a Párbeszéd. Bár ismeretlen tettes ellen indulhat eljárás, az ellenzéki párt szűkítette a kört azzal a kört azzal, hogy sajtóértesülések szerint 4iG egyik fő részvényese követhette el a Btk. 410. §-ába ütköző bűntényt, amely akár három év szabadságvesztéssel is sújtható. A 4iG-ben ugyanakkor még több, nagynak mondható részvényes van Jászain kívül: így a KFZ Vagyonkezelő, az iKON Vagyonkezelő és az Opus Global is .
A Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ) szintén hatósági bejelentést tesz ügyben. Dióslaki Gábor, a TEBÉSZ vezetője a 4iG-től kikért részvénykönyv alapján a hvg.hu-nak korábban azt mondta, hogy
Még nem tudni, hogy a holding hozzájuthatott-e a bennfentes információkhoz, és visszaélt-e velük. A Monavisnak az a Kertész Balázs a tulajdonosa, aki ügyvédként Rogán Antal gazdasági ügyeit intézte. Rogán Antal kancelláriaminiszter nem mellesleg a Digitális Kormányzati Ügynökség felügyelője is.