A kormány azonnali hatállyal felfüggeszti a börtönkártérítések kifizetését – mondta Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium (IM) parlamenti államtitkára szombaton az MTI-nek.
Az államtitkár szerint Orbán Viktor miniszterelnök pénteki bejelentésének megfelelően már a hivatalos kormányhatározat is megszületett. Ez az első és legfontosabb lépés a Völner és az Orbán-kabinet által „börtönbiznisznek” nevezett – valójában jogerős bírósági ítélet alapján történő – kifizetések leállítására, az államtitkár pedig azt ígéri, hogy minisztériuma akár jövő héten felülvizsgálhatja a szabályozást.
A kormány álláspontja az, hogy a „börtönbiznisz” egy tudatos visszaélés a joggal, az uniós és a magyar joggal is – mondta Völner, aki szerint a kártérítési perek sokasága károsítja az államot, rontja az igazságszolgáltatásba vetett közbizalmat, és sérti az emberek igazságérzetét. Az államtitkár szerint elfogadhatatlan, hogy akár súlyos, erőszakos bűnözők és az őket segítő dörzsölt ügyvédek milliókat tegyenek zsebre a börtönévek alatt úgy, hogy mindenféle mondvacsinált ürüggyel beperlik az államot az állítólagos rossz börtönkörülményekre és zsúfoltságra hivatkozva.
Azt már nem tette hozzá, hogy a a jelenlegi helyzet a zsúfolt hazai börtönök és a kormányzati döntések következményeként alakulhatott így:
a magyar szabvány közös fogva tartás esetén rabonként három négyzetméternyi, az uniós ajánlás négy négyzetéternyi területet ír elő – ehhez képest a raboknak sok esetben másfél négyzetméter is alig jut a zsúfolt, poloska lepte zárkákban.
a magyar kormány is elfogadta az Emberi Jogok Európai Egyezményét, ami 3. cikkelyében tiltja a megalázó bánásmódot. „Senkit sem lehet kínzásnak, vagy embertelen, megalázó bánásmódnak vagy büntetésnek alávetni” – áll az egyezményben, és ezt a tilalmat nem mellesleg az Alaptörvény is tartalmazza.
az Emberi Jogok Európai Bírósága pedig éppen e cikkely alapján ítélheti kártérítések kifizetésére a magyar államot.
a kormánypárti kétharmad fogadta el 2016-ban azt a törvényt, ami l2017-ttől ehetővé teszi a fogvatartottak kártérítésének kifizetését – azzal a kitétellel, hogy megítélt összegből először a fogvatartott által elkövetett bűncselekmény áldozatát, vagy az áldozat(ok) hozzátartozóit kell kártalanítani.
Völner ezután a balliberális oldalra, illetve a Soros-szervezetekhez kötődő ügyvédekre mutogatott, mint felelősökre, név szerint megnevezve Magyar Györgyöt és ügyvédi irodáját; arról is beszélt, hogy eddig 12 ezer perben tízmilliárd forintot pereltek ki a fogvatartottak a magyar államtól.