Malmö;kézilabda Európa-bajnokság;

- A lényeg, hogy a kiütést sikerült elkerülni Malmőben

A középdöntő első összecsapásán csak a kezdésig volt partiban az eddig remekelő magyar kézilabda-válogatott, az Eb-házigazda Norvégia simán győzött.

Józan paraszti ésszel biztos, hogy nem lehetett arra számítani, hogy a tartalékos, átlagéletkorát tekintve 25 év alatti magyar férfi kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon legyőzi a korábbi világbajnok Oroszországot és Izlandot, majd az olimpiai és világbajnok Dániával döntetlent játszik, így csoportgyőztesként jut a középdöntőbe, ahova a maximális két pontot viszi magával. Mivel ez délibábnak tűnt, a szintén józan paraszti ésszel megáldott magyar szurkolók csak a malmői csoportmeccsekre vettek jegyet, hiszen az erőviszonyok reális felmérése után okkal számítottak arra, a magyarok Eb-kalandja csak idáig tart. Tévedtek, így a középdöntőbe jutás ellenére kénytelenek voltak hazautazni, derült ki a csütörtöki médianapon, amikor a szurkolók kollektíven meglátogatták a válogatott tagjait, hogy elbúcsúzzanak kedvenceiktől.

„Majdnem mi is így jártunk, de szerencsére máshogy alakult. Csináljuk tovább, amit elkezdtünk, remélhetőleg ugyanilyen sikeresen” – búcsúzott az MTI beszámolója szerint a drukkerektől Mikler Roland csapatkapitány, aki leszögezte: nagyon sokat jelentett számukra a maroknyi magyar szurkoló biztatása.

Ennek a szösszenetnyi jelenetnek a felidézése csupán azért érdekes, hogy bemutassuk, nem csak a szurkolókat, de magukat a játékosokat is meglepte, hogy ennyire szervezetten és eredményesen tudnak kézilabdázni azok a fiatalemberek, akik a hazai ligában jobbára a külföldi sztárok mögött koptatják a kispadokat. 

A csodával határos eddigi magyar menetelés után pénteken a középdöntő első magyar vonatkozású meccse következett a norvégok ellen. Vagyis két veretlen csapat találkozott, a norvégok korábban a bosnyák, a francia és a portugál válogatottat is megverték, és a torna egyik favoritjaivá léptek elő. 

És ezt gyorsan igazolták is, mert álomrajttal indítottak, a hatodik percben már 4-0-ra vezettek. Máté Dominik azért betalált végre, de látszódott: az ellenfél más kategóriát képvisel. Néhány elhamarkodott Szita Zoltán-lövés, egynéhány rossz bejátszás a beállós Bánhidi Bencének, és máris 7-1 volt oda. Az annyiszor megcsodált védekezést simán szétzilálta a norvég gyorslábú hadtest, 11-4-nél Mikler Roland helyét Székely Márton vette át a kapuban. 

A 18. percben meglett a közte tíz (15-5), az atomkézilabdát bemutató Norvégia lényegében az első félidő kétharmada előtt eldöntötte a meccset. Sagosen brillírozott, irányított, átlőtt, gólpasszokat adott, a többiek meg ugyancsak felvették a ritmusát. Ligetvári Patrik és Nagy Bence révén azért sikerült jelezni, a magyar válogatott is a pályán van, ám ez csak arra volt elég, hogy mínusz hétnél stabilizálódjon a hátrány, de a félidő 20-12-vel zárult.

A folytatásban Székely védéseivel, Ligetvári és Nagy Bence góljaival egészen jól alakult a meccs (23-19), a tíz méterre kitolt nyitott védekezés is pofásan működött. Bánhidi a küzdelem hevében arcon csapta Rödöt, a bírók videón megnézték az esetet, majd piros lapot adtak a magyar beállósnak, aki ezután a lelátóról követte a fejleményeket. A vége súlyos, de nem kiütéses vereség, ami azért nem kevés: Norvégia–Magyarország 36-29.

Az eredmény, a mínusz hét gól nyilván nem jó, de a magyar válogatott céljait alapvetően nem befolyásolja semmilyen formában. A norvégok nyilván a fináléig menetelnek, Mikleréknek az olimpiai selejtező elérése sem papírforma, hanem bravúrteljesítmény volna. És ez még simán elérhető a hátralévő három meccsen. A válogatott vasárnap 16.15-től a szlovénokkal, kedden 20.30-tól a svédekkel, majd szerdán 16 órától a portugálokkal folytatja a középdöntőben.

Középdöntő, II. csoportSzlovénia–Izland 30-25, Norvégia–Magyarország 36-29. A Portugália–Svédország összecsapás lapzártánk után ért véget. Az állás: 1. Norvégia 2 meccs/4 pont, 2. Szlovénia 2 meccs/4 pont, 3. Magyarország 2 meccs/2 pont, 4. Svédország 1 meccs/0 pont, 5. Portugália 1 meccs/0 pont, 6. Izland 2 meccs/0 pont. Az első két helyezett az elődöntőbe jut, a harmadik pedig az ötödik helyért játszhat.

Bejutott a döntőbe Balázs Attila a Bangkokban zajló, 54 ezer dollár (16,2 millió forint) összdíjazású keménypályás férfi challenger-tenisztornán.