tűz;Ausztrália;erdőtűz;bozóttűz;

- Végre esik Ausztráliában

A bozóttüzektől legjobban sújtott államban, Új-Dél-Walesben a hétvégére további csapadékot ígérnek.

A kiadós csapadék és a tartós forróságot enyhítő lehűlés nagyban segíti a tűzoltók munkáját. A keleti partvidéken – a korábbi 200-230 tűzgócból – már csak 30 helyen lángol a növényzet – írta az Euronews.  Melbourne-ben már szerdán is esett, ami kitisztította a sűrű szmogot a levegőből, emiatt szüneteltetni kellett az Australian Open teniszverseny küzdelmeit. A bozóttüzektől legjobban sújtott államban, Új-Dél-Walesben a hétvégére további csapadékot ígérnek.

A meteorológusok egy kiterjedt viharrendszert észleltek a kontinens keleti, délkeleti részében, előrejelzéseik szerint jelentős csapadékra lehet számítani. A következő 5-7 napban 50-100 mm eső várható, de helyileg ennél több is előfordulhat. Ez a mennyiség már elég lehet arra, hogy a tűzoltók képesek legyenek kordában tartani, vagy akár el is fojtani a tüzek többségét – írta a Köpönyeg.

A helyi meteorológiai szolgálatra hivatkozva azonban az MTI azt közölte, jelentős esőre csak márciusban lehet számítani. A tüzek többsége addig izzik, amíg jelentősebb csapadék nem érkezik. Az időjárási előrejelzés szerint ötven százalék az esély arra, hogy a keleti országrészre március elsejétől május 30-ig az átlagos mennyiségű csapadék hulljon. A szolgálat szerint ugyanakkor több csapadékra lenne szükség ahhoz, hogy véget érjen a három éve tartó szárazság. 

Ausztrália történetének legpusztítóbb, ősz óta tomboló bozóttüzei 29 emberéletet követeltek, kétezer otthont égettek el és milliárdnyi állat veszett oda, valószínűleg több tucat faj kihalt. A lángok 10 millió hektáron pusztítanak. A hatóságok tucatnyi embert helyeztek vád alá szándékos gyújtogatás miatt, de a klímaváltozás lehet a fő oka a katasztrófának.

A Közel-Keletet elérő sarkvidéki levegő a szokásosnál jóval hidegebb levegőt hozott.