RTL;médiatanács;közmédia;felszólítás;

- A Médiatanács a fokozatosság és az arányosság elve alapján már felszólítással bünteti a közmédiát, az RTL Klub pénzbírságot kapott

Az M1 hírolvasója ellenzéki akciót bunkózott le, az RTL túltolt egy terméket.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa e heti ülésén két ügyben hozott döntést, erről közleményben tájékoztatták az MTI-t:

 

  • az M1 Híradó 2019. október 21-i három adásában a médiaszolgáltató megsértette a politikai hírekhez fűzött hírolvasói kommentár tilalmát;

  • az RTL Klub hibás termékmegjelenítéssel sértett jogszabályt.

A hatóság közölte: amikor az M1 Híradó arról adott hírt, hogy Hadházy Ákos ellenzéki képviselő a miniszterelnök parlamenti beszédét előre nyomtatott szövegezésű táblák felmutatásával zavarta meg, akkor a hírolvasó véleményt fűzött a hírhez. Mint ismert, Németh Balázs azt mondta a riport előtt: "primitív, bunkó, felháborító akcióval nyitotta a szezont az ellenzék".

 

A testület felszólította a közmédiát, hogy a jövőben tartózkodjon a hasonló jogsértésektől.

A felszólítás kiszabásának indoklása szerint a szabályozás nem általában véve a vélemények közzétételét korlátozza, hanem a nézők, hallgatók befolyásolását a hírek értelmezésében azzal, hogy a hírolvasó saját véleményt fűz a hírekhez. A hírek és a vélemények elkülönült bemutatását nem korlátozza a törvény.

Az RTL Klub szolgáltatójára kétszázezer forintos bírságot szabott ki a grémium.

A csatorna Reggeli című magazinműsorának egyik szeptemberi adásában a termékmegjelenítés részeként szereplő parkolási mobilalkalmazásról olyan többletinformációkat osztottak meg, amelyek a termék használatára ösztönözhették a nézőket. Részletesen bemutatták a szoftvert, illetve egy a felhasználóikat érintő nyereményjátékot is megemlítettek, az indoklás szerint pedig mindez ellentétes a jogszabályokkal.  

A Médiatanács a bírságok kiszabásakor minden esetben a fokozatosság és az arányosság elve alapján, az ügyek összes körülményét figyelembe véve állapítja meg a jogkövetkezmények adott formáját, mértékét– zárta közleményét a hatóság.

Az Európai Parlament tagjainak kétharmada jóváhagyta a Lengyelországgal és Magyarországgal szemben elindított 7. cikkelyes eljárásról szóló állásfoglalást. Az indítványt 446 képviselő támogatta, 178 elutasította és 41 tartózkodott.