Bő másfél oldalon ecsetelte kedden megjelent éves jelentésében a Human Rights Watch (HRW) jogvédő szervezet, hogy Magyarország hogyan haladt tovább a jogállamiságtól egyre távolabb vezető útján 2019-ben. Amellett, hogy megemlítik, a 7-es cikk szerinti uniós eljárást, ami Lengyelország és Magyarország ellen folyik, kitérnek például a közigazgatási bíróságok azóta a kormány által elvetett tervére is. De az MTA elleni kormányzati támadás sem kerülte el a figyelmüket, ami esetben már nem habozott megmutatni a kétharmad, hogy nem állhat semmi az útjában.
Tovább nehezítette a menedékkérők sorsát is az Orbán-kormány: hetente már csak egy vagy két család lépheti át törvényesen a határt, hogy aztán a tranzitzónában vesztegelhessen. Az UNHCR szerint szeptemberben 300 embert tartottak fogva a határnál, közülük 170 gyerek - jegyzi meg a HRW. A kormány pedig sokszor az élelmiszer megvonásával bírná rá őket, hogy adják fel: éheztetésre tavaly 27 alkalommal került sor, írják a Magyar Helsinki Bizottság nyomán.
A médiapluralizmus is tovább amortizálódott tavaly - folytatják -, miután szárnyat bontott a 2018 decemberében megalakult, közel 500 kormánybarát sajtóorgánumot magába olvasztó KESMA. A kormánysajtó pedig tavaly is változatlanul gyalázta a Fidesz-KDNP kritikusait.
Még mindig nem került sor az Isztambuli Egyezmény ratifikálására. A családon belüli és a nők elleni erőszak ellen tenni kívánó ajánlásokat ráadásul "politikai hisztériának" tartja az Orbán-kormány, miközben az áldozatok számáról még csak megbízható statisztika sem érhető el Magyarországon.
A romák helyzete is változatlanul lesújtó, derül ki a jelentésből, pedig annak összeállításakor még nem is tette meg explicit módon rasszista kijelentéseit Orbán Viktor miniszterelnök a sajtótájékoztatóján. A HRW a lakhatás, az oktatás és az egészségügyi ellátás terén is azonosított hátrányos megkülönböztetést az EU-s kimutatásokat nézve.
Felemlegeti a jelentés továbbá, hogy a Fideszt tavaly felfüggesztette már az Európai Néppárt is.