közpénz;Erdély;Csíki sör;Pro Economica;Bayer Construct;

- Erdélyi gazdaságtámogatás: a Csíki és Mészáros üzlettársa is bőven kapott a magyar közpénzből

A mezőgazdaságnak szánt pénzből előbbi legalább 2 milliárdot kaphatott, utóbbi cégei pedig 4,5 milliárdot.

A magyar állam által finanszírozott Erdélyi Gazdaságfejlesztési Program új fejezetét Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára jelentette be, mégpedig nem is akárhogy időzítve: mindössze 10 nappal a tavalyi EP-választás előtt. Magyar akkor arról beszélt, mintegy 300 millió eurónyi, azaz közel 100 milliárd forintnyi fejlesztés valósulhat meg a következő két évben, de a program csak addig folytatódhat, amíg "Magyarországnak nemzeti kormánya van". (Majd az államtitkár arra buzdított, hogy a május 26-i európai parlamenti választásokon szavazzanak az erdélyi gazdálkodók "a megfelelő oldalra" - aztán Magyart a színpadon Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke követte, így igazi kampány-rendezvénnyé válhatott a bejelentés.)

A közpénzt a Pro Economica Alapítványom keresztül osztotta a kormány, az alapítvány pedig adatvédelmi okokra hivatkozva eddig nem volt hajlandó elárulni, kik nyertek. Ám ez változni látszik: Magyar Hang a Pro Economica honlapján 8,7 milliárd forint elosztásáról talált listát. Itt kezdődnek a furcsaságok, írják:

a pénz több mint felét, összesen 4,53 milliárd forintot egy Magyarországon élő építőipari vállalkozóhoz köthető cégek nyertek el.

Balázs Attila több mint két tucat vállalkozást birtokol, és ezek meglepően sikeresek az anyaországi közbeszerzéseken. Aktívak stadionépítéseken is, ráadásul a kormány nemzetstratégiai szempontból kiemeltté nyilvánította egy zuglói megaprojektjüket. A cégcsoport zászlóshajója a Bayer Construct, egy sóskúti cég, amely 2017-re közel megnégyszerezte azt a bevételét, ami már 2018-ban 22 milliárd forintra nőtt, 2,5 milliárdos adózott eredmény mellett. A Bayer Construct a héten a Tiborcz Istvánhoz és Mészáros Lőrinchez köthető Appeninn Nyrt.-vel együtt megvette a balatonfüredi kikötőt.

Ugyanezen a pályázaton a Magyar Hang értesülései szerint legalább kétmilliárd forintot nyertek Lénárd Andráshoz és az Igazi Csíki Sör Manufaktúrához köthető vállalkozások is. Lénárd korábban azt nyilatkozta a Székelyhon.ro-nak, hogy a magyar állam támogatásával egy chips- és egy malátagyárat épít, összesen 25 millió euróért. (Az Igazi Csíki Sör legutóbb egy PR-katasztrófával került be a hírekbe. Erről a lap azt írta, egy kupakgyűjtő akció keretében ingyen sört és kolbászt ígértek, de annyi nyertesük érkezett, hogy nem fértek el, rengeteg embert hazaküldött a Csíki. Kisorsoltak egy luxusautót is, amit az eseményt támogató helyi polgármester személyi titkára nyert.)

A Pro Economica a lap érdeklődésére azt mondta, szerződéskötésig nem beszélhetnek a kiosztott pénzek útjáról. Erre szerintük nem került még sor, bár honlapjukon azt írták: aki december 20-ig nem szerződik, elesik a támogatástól.

Timmermans szerint 2050-re klímasemleges lesz az EU, az európai zöld beruházási terv pedig szolidaritásra épít az átállást nehezebben teljesítő országokkal.