;

nyugdíj;adategyeztetés;

Képünk illusztráció

- A magyaroknak nem tetszik, ha az állam túl korán emlékezteti őket arra, hogy hamarosan nyugdíjba fognak vonulni

8 év helyett csak 3 év áll majd rendelkezésre a nyugdíj előtt állóknak az adataik egyeztetésére.

Alapvetően állampolgári visszajelzésekre és a gyorsabb ügyéntézésre hivatkozva változtatták meg az illetékesek azt az adategyeztetési eljárásrendet, amit akkor kell végigjárni, amikor egy magyar állampolgár életkora közeledik a nyugdíjkorhatárhoz. A kerületi és a járási kormányhivatalok a régi rend szerint akár már 5-8 évvel a nyugdíjba lépés előtt elkezdhették bekérni az állampolgároktól a nyugdíjazásukhoz szükséges adatokat.

Minden más a nyugdíjakkal kapcsolatos idei változásokrólEmelkedő korhatár, 2,8 százalékos nyugdíjemelés, változatlan, 28 ezer forintos minimálnyugdíj - minden, amit a nyugdíjfolyósítással kapcsolatban 2020-ban tudni érdemes, azt ebben a cikkben foglaltuk össze.

Ezt az 5-8 éves időszakot azonban 2020. január elsejétől jelentősen lerövidítették, így mindössze 3 évvel a nyugdíjkorhatár előtt kezdik majd el megkeresni az embereket. Mostantól ennyi idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy a korábbi évtizedek szolgálati időszakait, kereseteit, járulékait számba vegyék, és az adateltéréseket, a hiányzó adatokkal kapcsolatos kérdéseket időben orvosolni lehessen, így pedig a nyugdíj folyósítását ne kelljen elhalasztani a problémák tisztázásáig.

Az eddigi eljárás nem csak az érintettek számára lehetett problematikus, ugyanis a hatóságok számára is hatalmas munka volt:

tavaly 1,9 millió nyugdíjazás előtt álló emberrel kellett egyeztetni.

A Napi.hu megkérdezte az adategyeztetésre rendelkezésre álló idő jelentős csökkentésének okát a Miniszterelnökségtől. Válaszukban ők is azt írták, hogy az adategyeztetési eljárás lerövidítésére az állampolgárok érdekében került sor, az állampolgároktól érkező visszajelzések alapján, amikből az derült ki, hogy

a többség nehezményezte, hogy az állam már a nyugdíjazásukat tervezi, miközben addig még 8 év hátra van - vagyis a magyarok nem örülnek, ha túl korán emlékeztetik őket arra, hogy hamarosan nyugdíjba fognak vonulni.

Ezen tapasztalatok figyelembe vételével döntött az Országgyűlés az adategyeztetési eljárás lerövidítéséről - tették hozzá a lapnak küldött válaszban.

Különös ellentmondást fedezett fel Orbán és az Opus Mátrai Erőmű ügyében tett nyilatkozatai között Tóth Bertalan.