Videó került elő arról, ahogy egy rakéta eltalál valamit, amit a New York Times a szerdán Iránban lezuhant ukrán repülőgépként azonosít. A lap szerint ez alátámasztja, hogy az Egyesült Államokkal konfliktusban álló Irán lőtte le a repülőt, 176 civillel a fedélzetén. A videó hitelességét műholdfelvétellel bizonyítják: a képsoron látható épületek és tárgyak alapján az a Teherán melletti Parand városban készült, abba az irányba fordulva, amerre a felszálló repülőt látni lehetett helyzetjelzője alapján. A robbanás látványa és hangjának érkezése közti különbség alapján azt írják, a távolság is megfelel az adatoknak.
A felvétel hitelességét a Bellingcat nemzetközi oknyomozó újságírócsoport is megerősítette, írja az MTI. A Bellingcat közleménye szerint szakértőik egy csoportja - akár a NYT - megmérte azt az időt, amennyi szükséges a kamerának a robbanás hangjának a rögzítéshez, megbecsülte a helyszín távolságát, ezt pedig összevetette a videó földrajzi helyzetének adataival és az ukrán járat repülési útvonalával.
Egyre több jel mutat Iránra
A katasztrófa órákkal azután történt, hogy Irán - a Kászim Szulejmánival végző amerikai támadást megtorlandó - rakétákat lőtt ki két, amerikaiak által használt iraki katonai bázisra. Bár a teheráni hatóságok következetesen balesetről beszélnek, már csütörtökön több dolog alapján egyre inkább úgy tűnt, hogy egy tévedésből kilőtt iráni rakéta robbanthatta fel a Boeing 737-800-as utasszállítót. Amerikai hírszerzési források szerint egy kémműhold két rakéta infravörös villanásait érzékelte az érintett térségben, majd egy harmadik villanást is. A Pentagon és az iraki hírszerzés vezetői szerint a PS 752-es járat repülőt egy orosz gyártmányú TOR-rakéta találhatta el.
Az amerikai bejelentéseket követően Justin Trudeau kanadai miniszterelnök állt a sajtó elé azzal a bejelentéssel, hogy Ottawának is vannak saját forrásból olyan hírszerzési információi, amelyek alapján "nagy valószínűséggel" egy iráni föld-levegő rakétával lőtték le kedden Teherán közelében az ukrán utasszállító repülőgépet, de lehet, hogy nem szándékosan.
Az ügyet már korábban gyanússá tette, hogy a meghibásodás verziója mellett kardoskodó iráni légifelügyelet senkinek nem akarja kiadni a gép fekete dobozát, és ragaszkodnak hozzá, hogy a kivizsgálás Iránban történjen.
Eddig három felvétel
Korábban a repülőgép földbecsapódásáról is megjelent egy felvétel, ezt a New York Times szerint a reptértől nagyjából északra, Teherántól délnyugatra készítették. Ezen nem rakéta-találat látható, hanem a már lángoló repülő ereszkedése, majd becsapódása.
A BBC Irán-szakértője Twitter-oldalán pénteken egy másik hasonlót is közzétett, melyen egy autóból láthatóak a lángoló repülő lezuhanásának másodpercei.
A MAU ukrán légitársaság Teheránból Kijevbe tartó járata szerda reggel felszállás után azt követően zuhant le, hogy már elérte a 2400 méter repülési magasságot. A Boeing 737-es típusú gépének fedélzetén utazók közül senki sem élte túl a becsapódást. Összesen 176-an haltak meg a gép 9 fős ukrán személyzetével együtt. Két utas volt még ukrán állampolgárságú, a többiek további hat ország állampolgárai: irániak (82), kanadaiak (63), svédek (10), britek (3), afgánok (4) és németek (3).