Kiugró éve volt a 2019-es Mészáros Lőrincnek és Jászai Gellértnek - írja az Mfor.hu. Az előbbi Opus Global-csoporthoz tartozó cégei és az utóbbi fő tulajdonában lévő 4iG Informatikai Nyrt. együttesen két tucatnyi állami megrendelést nyertek el a múlt évben kiírt közbeszerzési tendereken.
Az Opus Global-csoport
A lap összefoglalójából kiderül, hogy 2019. június 12-e jelentős nap volt az Opus Global Nyrt. életében. Mészáros Lőrinc cégbirodalmának központja alig négy óra leforgása alatt két nagyértékű közbeszerzési megbízás elnyeréséről tájékoztatta a befektetőket. Közülük a Budapest-Belgrád vasútvonal magyarországi szakaszának teljes körű tervezésére és kivitelezésére szóló nemcsak a tavalyi év, hanem a Mészáros-cégek eddigi közbeszerzési pályafutásának messze legnagyobb zsákmánya.
Igaz, ennek „csak” a fele illeti meg Magyarország leggazdagabb emberének cégcsoportját, lévén, hogy a közös irányítású magyar-kínai konzorciumban az Opus Global közvetett, 51 százalékos tulajdonában lévő RM International Zrt. felerészben vesz részt. Már ezzel az egy közbeszerzési megbízással éves rekordot döntött a Mészáros-cégbirodalom, azonban további 115 milliárd forint értékű nyertes ajánlat alanyai között találhatók a Mészáros-cégek, ami 400 milliárd fölé vitte a 2019-es összeredményt.
A 4iG és Jászai Gellért
Az Opus Global-csoportból kivált informatikai cég a T-Systemssel közösen 11,15 milliárd forintos megbízáshoz jutott a MÁV és a Volán-társaságok e-jegy rendszerének kiépítésére - írja az Mfor.hu. Mint később kiderült, ez volt 2019-ben a legnagyobb fogása a cégnek, amelynek fő tulajdonosa és elnök-vezérigazgatója az a Jászai Gellért, aki éveken át Mészáros Lőrinccel szoros üzleti és – emellett, mondhatni, baráti – kapcsolatot ápolt, amit aztán a felek egy látványos, nyilvános kávézással tartottak szükségesnek megerősíteni. A 4iG csak az Opus Global konszolidációs köréből került ki, ám a Mészáros Lőrinc által irányított cégnek még mindig van közel egytizedes részesedése az informatikai társaságban.
A nyilvánosan elérhető információk alapján tavaly több mint 45 milliárd forint értékű olyan közbeszerzési végeredmény született, amelynek nyertese önállóan vagy konzorciumi partnerként az informatikai cég. Ajánlatkérői palettája pedig színesebb volt, mint az Opus Globalé.