A Népszava írta meg elsőként, hogy számos mentős a szokásos év végi, kollektív szerződésben is rögzített, egyszeri 37 240 forint helyett mindössze néhány ezer forintot kapott karácsony előtt. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szerint ennek az az oka, hogy a Mentődolgozók Önálló Szakszervezete (MÖSZ) mellett szintén szakszervezetként működő Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ) bíróságon támadta meg a kollektív szerződést, amit még 2016 decemberében kötött egymással az OMSZ és a MÖSZ, kihagyva belőle a MOMSZ-ot.
A MOMSZ 2017 januárjában fordult bírósághoz az ügyben, a kisebbik szakszervezet azt kifogásolta, hogy nem vehetett részt a kollektív szerződéssel kapcsolatos tárgyalásokon.
Az OMSZ-tól lapunk korábban azt a tájékoztatást kapta, hogy a Kúria döntésével az új helyett egy régebbi kollektív szerződés lépett életbe, aszerint a juttatások az eddigieknél kisebbek, ráadásul az eddig költségtérítésként utalt juttatást tűzoltás jelleggel munkabérként fizetik ki, sokaktól így még az átlagosnál is nagyobb tételt vontak le a 37 240 forint juttatásból. Az OMSZ ugyanakkor ígérte, hogy saját költségvetésének terhére az elkövetkező hónapokban is biztosítja majd a most érvénytelenné vált kollektív szerződésben rögzített járandóságokat.
Az Országos Mentőszolgálat a Népszavában a 2016-os kollektív szerződés tárgyalásaiból és elfogadásából kihagyott MOMSZ-ot hibáztatta a juttatások körül kialakult problémákért, a mentőszolgálat érvelése nagyjából odáig jut, hogy ha a MOMSZ nem akart volna beleszólni a kollektív szerződésbe, akkor most a Kúria nem szüntette volna meg azt, és mindenki vastagabb pénztárcával várná a szentestét.
Cikkünk megjelenése után azonban a hibáztatott MOMSZ közleménnyel jelentkezett hivatalos Facebook-oldalán. Mint írják,
A MOMSZ közleménye ezt azzal támasztja alá, hogy az év végi juttatások számfejtését már december 10-én elvégezte a Magyar Államkincstár, és a Kúria csak másnap, december 11-én helyezte hatályon kívül a kollektív szerződést. Ezek - és a logika szabályai - szerint tehát a Kúria döntésétől teljesen függetlenül kaptak kevesebb pénzt a mentősök, amiért a MOMSZ szerint egyedül az Országos Mentőszolgálat mint munkáltató a felelős.
- áll a közleményben, ami Kusper Zsoltot, a MOMSZ elnökét is idézi: szerinte a 2016-os "kollektív szerződés hatályon kívül helyezésével a korábbi, úgynevezett 1-77-es OMSZ-MÖSZ megállapodás lépett újra hatályba, és már ebben is a 37240 forintos tétel szerepelt, ezt tehát levonások nélkül mindenféleképpen el kellett volna utalniuk a bajtársaknak, és most annyi történt, hogy velünk akarják elvitetni a balhét”.
Kusper Zsolt hozzátette: az elkövetett szabálytalanságra írásban fogják felhívni a munkáltató figyelmét.