;

ügyész;kirúgás;Polt Péter;munkaügyi per;

Polt Péter legfőbb ügyész

- Döntött a bíróság: Polt Péternek vissza kell vennie a rendszerkritikus Facebook-posztjai miatt kirúgott ügyészt

Három bejegyzés miatt távolították el a 13 éve dolgozó jogászt. A bíróság kimondta, hogy ezt nem lett volna szabad.

Abszolút precedensértékű perben hoztak novemberben jogerős, másodfokú ítéletet a munkaügyi bíróságon. Először rúgtak ki ügyészt politikai jellegű Facebook-posztok miatt – 2018-ban –, így értelemszerűen először kellett ilyen ügyben egy sor fontos dolgot mérlegelnie a bíróságnak, és ítéletet hoznia - írja az Index.

Az érintett, Pap Balázs 13 éve dolgozott ügyészként, ám a választások előtt, nem nyilvánosan közzétett Facebook-bejegyzései miatt Polt Péter legfőbb ügyész – a hírportál szerint Ibolya Tibor főügyész javaslatára – fegyelmi vétségre hivatkozva menesztette pozíciójából. Pap nem hagyta annyiban a dolgot és a munkaügyi bíróságon támadta meg a munkáltatói döntést.  

A bíróság jogerősen kimondta, hogy Pap kirúgása erősen eltúlzott döntés volt, ami mellőzte a fokozatosság elvét is.

Birkákat és ellenzéki üzenetet posztolt

Döntésük előtt alaposan megvizsgálták a kérdéses bejegyzéseket. Ezek egyike március 15-e kapcsán egy birkanyájat ábrázolt, az ügyész pedig hozzátette, hogy „A mai ünnepről ennyi fog megmaradni nekem. Itthon is maradtam, alszom, filmet nézek, elvagyok. Remélem jövő ilyenkor már kedvem lesz kimenni." A másik pedig az Orbán Lapjáról Kitiltottak Társasága Facebook-oldal bejegyzésének továbbosztása volt, melyen ellenzéki pártok logói szerepeltek, alattuk ezzel a felirattal: „Ha ezt a képet 1 millióan megosztjuk, akkor biztosan lesz összefogás! Itt az idő, most vagy soha!" A bíróság szerint ezek még beleférnek a véleménynyilvánítás szabadságába, Pap pedig magánemberként, konkrétan senkit sem sértve osztotta meg a bejegyzéseket. 

Kósa kiröhögése nem fért bele

A harmadik eset már a bíróság szerint is fegyelmi vétségnek minősült: Pap itt egy Kósa Lajosról szóló hírt osztott meg, ami arról szólt, hogy Kósa szerint valósnak tűntek a csengeri asszonytól kapott papírok, bár németül voltak. „„Nos, minden »vádlott« maga választja meg a védekezése sorvezetőjét, maximum kiröhögjük. Hajrá... Ja, és április 8." - tette hozzá az ügyész. A bíróság nem is az idézőjelbe tett vádlott szót kifogásolta, hanem azt, hogy Pap Balázs bejegyzéséből úgy tűnhet, az ügyészségen általános gyakorlat, hogy kiröhöghetik, kiröhögik az eljárás részvevőit.

A kifogásolt három tartalomból tehát csak egy számított valódi fegyelmi vétségnek, ezért pedig még nem kellett volna kirúgni az ügyészt - állapította meg a bíróság.

Pap egyébként húszmillió forintos sérelemdíj reményében is pereskedett, a másodfokon eljáró testület azonban csak kétmillió forintos díj megfizetésére kötelezte az ügyészséget.

A Kúriához még fordulhatnak

Mivel az ítélet jogerős, a döntés ellen az ügyészség a Kúriához fordulhat. Az Index levélben érdeklődött a Legfőbb Ügyészségnél hogy , kommentálják-e a jogerős ítéletet, felvették-e már a kapcsolatot Pap Balázzsal a továbbfoglalkoztatás részletei miatt, a Kúriához fordulnak-e az ítélet miatt, illetve tervezik-e, hogy a precedensértékű ügy miatt esetleg módosítják az ügyészségi etikai kódexet.

A vádhatóság jelezte, a jogerős bírósági ítéletet tiszteletben tartják és végrehajtják, de hogy a Kúriához fordulnak-e, arra egyelőre csak azt írták, a jogerős ítélet értékelése folyamatban van. A munkáltatói jogkört gyakorló fővárosi főügyész felvette a kapcsolatot dr. Pap Balázzsal, akinek az állásba való visszahelyezése folyamatban van – írták.

A hírportál felvetette, volt-e már olyan eset, hogy az ügyészségtől menesztett ügyészt egy bírósági ítélet után vissza kellett venniük, válaszában az ügyészség azt írta, ilyen eset még nem fordult elő. 

Kásler Miklós humánminiszter tanácsadó testülete is azt javasolta, hogy ne fogadják el a kulturális törvénymódosítást – állítja Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes.