Jeremy Corbyn;Boris Johnson;Brexit;

- A Brexit és az egészségügyi ellátás fejlesztése a brit kormányprogram középpontjában

Kilenc héten belül másodszor ismertette II. Erzsébet a törvényhozás jövő évi tervét.

Csütörtök délelőtt II. Erzsébet hosszú regnálása során a hatvanhatodik alkalommal nyitotta meg a parlamentet és olvasta fel a westminsteri palota mindkét háza előtt a múlt héten megválasztott konzervatív kormány törvényhozási elképzeléseit. A 114 új képviselőnek egy életre szóló élményt jelenthetett a tradicionális Queen's Speech kereteitől csak szerény mértékben eltérő ceremónia, a királynőnek és a kezét fogó Károly hercegnek azonban komoly déja vu érzése lehetett, hiszen utoljára október 14-én, röviddel az új választás kiírása előtt „léptek fel” együtt a Lordok Házában az alsó- és felsőház tagjai előtt. II. Erzsébet annyi engedményt csikart ki a parlamenttől, hogy a tél közepén hintó helyett pompás Bentley hivatali autójával utazhatott a Buckingham-palotából Westminsterbe, nem viselt súlyos palástot és koronáját a trónszék előtt, nem a fején helyezték el. Az élő tévéközvetítés néző számára felejthetetlen vizuális emlék marad, amint a brit történelem első női Black Rodja, parlamenti ceremóniamestere invitálását követve Boris Johnson kormányfő és az ellenzék kudarcot szenvedett vezetője, a merev arcot vágó Jeremy Corbyn a protokoll szerint együtt vonultak a folyosón, de egyetlen szót sem váltottak egymással.

Ami a programbeszéd érdemi részét illeti, a felsorolt törvények megfeleltek a várakozásoknak. Első helyen szerepelt a „kormány prioritását képző” Brexit. A január 31-i kilépést biztosító törvényt várhatóan pénteken fogadja el az alsóház. Az elhangzott ígéret szerint a kormány az Egyesült Királyság minden polgára számára ki fogja használni a távozással járó lehetőségeket. Az év során szabadkereskedelmi tárgyalások kezdődnek az EU-val, majd az együttműködést szabályozó megbeszélések a világ többi vezető gazdaságával. Őfelsége kormányának „ambiciózus reformprogramja keretében” törvénybe foglalják az egészségügyi ellátásba 2023-24-re befolyó évi közel 34 milliárd fontos fejlesztést. Az NHS növekedése érdekében a külföldről érkező szakképzett orvosok és nővérek gyorsított és kedvezményes eljárás keretében utazhatnak be a szigetországba. A 93 éves uralkodó ismertette a „modern, tisztességes, pontrendszeren alapuló bevándorlási rendszer” bevezetésének tervét is. Az újabb London Bridge-i terrorakció után a közvélemény megnyugtatását szolgálja az ítéletvégrehajtás szigorítása. A legsúlyosabb, köztük terrorista bűncselekmények elkövetői hosszabb időt töltenek majd rács mögött. Békésebb vizekre evezve a királynő bejelentette a szélessávú internet sebességének országos felgyorsítását.

Röviddel a parlament ünnepélyes megnyitása után került nyilvánosságra a hír, hogy január 31-gyel megszűnik a Steven Barclay vezette Kilépési Minisztérium. A törvényekről megkezdődött vitában mind a Munkáspárt, mind a Liberális Demokraták megsemmisítő kritikát fogalmaztak meg a „lakosság igényeit és reményeit nem ismerő kormány semmi újat nem tartalmazó terveiről”.

Mississippiben tíz, Alabamában kilenc, Louisianában három, Georgiában pedig két romboló forgószelet számoltak össze.