;

gazdák;NAK;

Képünk illusztráció

- Tagdíj-emelést kaphatnak a gazdák karácsonyra

Az mfor.hu információi szerint a jelenlegi duplájára emelnék a díjakat a csütörtöki küldöttgyűlésen.

Egyedülálló karácsonyi ajándékot kaphatnak a magyar gazdák, az mfor.hu birtokába került agrárkamarai előterjesztés szerint ugyanis alaposan átszabnák a tagdíjakra vonatkozó szabályokat. A portál azt írja, ennek részeként a jelenlegi duplájára emelnék a díjakat a csütörtöki küldöttgyűlésen, az ebből befolyó pluszbevételnek azonban nyoma sincs a jövő évi költségvetésben.

A portál birtokába került dokumentumokból az derül ki, hogy csütörtökre hívta össze az országos küldöttgyűlést a Nemzeti Agrágazdasági Kamara (NAK) elnöke, Győrffy Balázs, aki egyben a parlament Fidesz-frakciójának tagja is 2010 óta. Az eseményen a szakmai előadások mellett két napirendi pontot tárgyalnak meg: ez az alapszabály módosítása, valamint a 2020-as költségvetési terv. Mint írják, a jelek szerint mindkettő elfogadását szinte biztosra veszik a kamarán belül, ám az esemény nem ígérkezik indulatoktól mentesnek, a NAK ugyanis jelentős mértékben megemelné a gazdák által fizetendő tagdíjakat, amelyek egyébként már így is jóval nagyobb terhet rónak az érintettekre, mint az iparkamara kötelező tagdíja a vállalkozókra, utóbbi mértéke fix évi 5000 forint.

A dokumentum szerint a tagdíjfizetési szabályokat az átláthatóbb tagdíjfizetési struktúra érdekében alakítja át a kamara. A jelenlegi szabályok értelmében 7 tagdíjsáv alapján fizetnek az érintettek, míg a változtatás után már csak három sáv maradna, ami a gazdák nagy részében tehernövekedést eredményezne. Leegyszerűsítve a változásokat: kevesebb sávból áll majd a rendszer, és a mostani, jellemzően egy ezrelékes fizetési kötelezettség az esetek jelentős részében két ezrelékre emelkedik.

A portál információi szerint a küldöttgyűlésre bevitt alapszabály-módosítás elfogadása után

  • 2,5 millió forint tagdíjalapig 5000 forint lesz a tagdíj,

  • 2,5 millió és 500 millió forint között a tagdíjalap két ezrelék (0,002),

  • 500 millió forint tagdíjalap felett pedig 1 millió forint.

Azt írják, a tagdíj jelenlegi maximumához is hozzányúlnának, egymillió forint helyett a bruttó átlagbér négyszeresében határoznák meg a limitet, ahhoz viszont nem elég az alapszabály módosítása, Győrffy Balázs elnöknek törvénymódosítást kell kezdeményeznie. Szeptemberrel bezárólag a KSH adatai szerint az idei éves átlagos bruttó bér 360 ezer forint volt, ami azt jelenti, hogy a fizetendő tagdíj maximuma 1 millió forintról 1,4 millióra emelkedne – teszik hozzá.

Reagált az agrárkamara"A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) december 19-i küldöttgyűlésen szavazásra kerülő alapszabály-módosítási tervezetben szerepel a tagdíjstruktúra átalakítása. Ezzel csökkennének a tagok adminisztrációs terhei, számos kedvezménnyel élhetnének tagjaink, melyek igazolása egyszerűsödne. Az iparkamarai regisztrációs díj mértéke évente 5000 forint, a tagdíj pedig akár 1,5 millió forint is lehet. Az agrárkamarai tagdíj – amelyhez számos szolgáltatás kapcsolódik – 2012 óta nem emelkedett, viszont a költségek azóta jelentős mértékben nőttek, főként az általános bérszínvonal növekedése miatt. A NAK a 2022-ig tartó kamarai választási ciklusban nem tervezi a tagdíjrendszer további változtatását. A mostani módosítás összességében mindössze 15 százalékkal növelné a tagdíjbevételt. A minimum és maximum tagdíjat (2.000 Ft-ot, illetve 1.000.000 Ft-ot) fizetők kivételével a többi tagdíjsávban átlagosan az árbevétel 1,7 ezreléke a tagdíj mértéke, tehát nem igaz, hogy a duplája lesz ennek a jövő évtől tervezett 2 ezrelék. A tervezett új rendszerben mintegy 70 ezer tagnak változatlan maradna vagy csökkenne a tagdíja. A NAK – a tagdíjat befizető tagok és a közös teherviselés érdekében – mindent megtesz azért, hogy rendezze az eddigi tagdíjelmaradásokat, a kintlévőség évről évre csökken. A NAK 1300 munkavállalót foglalkoztat, ezernél több településen vagyunk jelen, falugazdászaink évente 4 millió km-t tesznek meg, 1,2 millió ügyintézést végeznek. Az elmúlt években több mint ezermilliárd forint közvetlen forrás lehívásában segítették a tagokat, idén 114 ezer egységes kérelmet adtak be. Az Mfor.hu szerkesztőségének birtokába jutott, nem sajtónyilvános dokumentumban szereplő költségek kapcsán jelezzük, hogy a NAK idén közel 2300 szakmai rendezvényt tartott országszerte a tagságnak, amikre nagy az igény. A jégkármérséklő rendszer működésére kapott támogatás felhasználása maradéktalanul szerepel a tervezetben, a hiányolt 300 millió forintos tétel megtalálható a kapcsolódó személyi kiadás soron. Mivel a nemzetgazdaságban az elmúlt években jelentősen emelkedtek a bérek, amit a kamara csak kisebb mértékben tudott követni, kihívás a tagjainkat támogató dolgozók megtartása, folyamatosan teszünk hatékonyságjavítási lépéseket, és szervezetfejlesztést végzünk."

A Dorottya Investment egy belvárosi luxusszállodán dolgozik, ehhez is jól jön az állami tulajdonú fejlesztési bank kölcsöne.