Életeket menthetnének a százmilliós szűrőbuszok, mégis parkoltatják őket, írta novemberi cikkében 444.hu, a kormány döcögősnek látszó egészségmegőrzési programjáról.
Akkor azt mutatták be, hogy 2019-ben nyolc hónap alatt összesen 109 településre vitték el azt a tíz buszt, amiket az orvosi eszközöktől a beépített konyhán át a mosdóig mindennel felszereltek, hogy olyan emberek is eljussanak szűrővizsgálatra, akiknek amúgy nincs rá lehetőségük.
Mivel a buszokat 2018-ban adták át, a hírportál kíváncsi volt, vajon tavaly is ilyen sokat pihentették-e őket. Miután a Nemzeti Népegészségügyi Központ heteken át nem válaszolt az ezzel kapcsolatos kérdéseikre, az előző cikk megjelenése után a portál közérdekű adatigénylést adott be. Így már megkapták az adatokat, és kiderült, hogy
a szűrőbuszok 2018 januárja és novembere közt 133-szor települtek ki, egyesével alig több, mint havi egyszer. Megkérdezték a hivatalt, miért használják ilyen ritkán az összesen több mint egymilliárd forintért vett buszokat. Erre nem igazán kaptak választ, viszont azt írták nekik:
„2018-ban és 2019-ben folyamatosan biztosítottuk a vizsgálóbuszokat az Egészségfejlesztési Irodák, kormányhivatalok, civil szervezetek számára. Emellett a »Felzárkózó települések« programmal együttműködésben a kormányhatározatban meghatározott településeken protokoll szerinti komplex szűrési programot valósítottunk meg, helyszínenként 3 busszal, több szűrési napon át. Két megyében a hosszú távú működés pilot programjaként kihelyeztünk egy-egy vizsgálóbuszt, ahol a helyi egészségügyi szolgáltató biztosította a szűréseket a megye településein.”
Az országos tisztifőorvos a lap kérdésére jelezte, azért nem használták őket télen, mert „a vizsgálatra várakozók számára nem tudunk bennük helyet biztosítani”. Pedig fontos lenne, hogy ha már vannak ilyen buszaink, gyakrabban használjuk őket, hiszen akár életeket is menthetnének. Orosz Éva és Kollányi Zsófia 2016-os tanulmánya szerint Magyarországon kétszer akkora a megelőzhető halálozási arány, mint az Európai Unió 14 országában.
A kormány az általános szűrőbuszok mellé tíz mammográfiás járművet is rendelt, összesen 1 milliárd 750 millió forintért. Végül azonban csak egy busz készült el határidőre, a módosított szerződés szerint idén április 30-ig kellett volna leszállítaniuk a maradékot. Az országos tisztifőorvos most azt írta,
októberben átvették a kilenc hiányzó buszt, és folyamatban van az engedélyezési eljárás.