sikkasztás;közös képviselő;csalás;

- Százmilliókat sikkasztott: négy év börtönre ítéltek egy közös képviselőt

A vádlott önkormányzati képviselő is volt, ezt a pozícióját is felhasználta a társasházak kasszáinak kiürítésére.

Csalás és sikkasztás miatt négy év két hónap börtönbüntetésre ítéltek első fokon egy százhalombattai közös képviselőt, társa két év felfüggesztett szabadságvesztést kapott - közölte hétfőn a Budapest Környéki Törvényszék. A közleményben azt írták:

az elsőrendű vádlottat 41 rendbeli csalás, 18 rendbeli sikkasztás, két rendbeli, felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntettében, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétségében mondták ki bűnösnek.

A szabadságvesztés kiszabása mellett 5 évre eltiltották a közügyek gyakorlásától, 8 évre a közös képviselői és a gazdasági társaság vezető tisztségviselője foglalkozástól, továbbá több mint 500 millió forint vagyonelkobzást rendeltek el vele szemben.

Az elsőrendű vádlott az általa alapított társasházkezelő és szolgáltató betéti társaság beltagjaként 2004 és 2010 októbere között 24 százhalombattai társasház közös képviseletét látta el, emellett politizált is: 2006 októberétől 2010 októberéig Százhalombatta önkormányzatának képviselő-testületi tagja volt. A közös képviselő a társasházak folyószámláiról éveken át rendszeresen, jogosulatlanul utalt át és vett fel pénzt, amelyet saját céljaira használt fel. 2006-tól

önkormányzati képviselőként közvetlenül tájékozódott az önkormányzati támogatásokról, ezután hamis közgyűlési jegyzőkönyvekkel támogatást igényelt és a társasház tudta nélkül hiteleket vett fel.

Rávette továbbá a testvéreit arra, hogy alapítsanak építőipari vállalkozásokat és bocsássanak ki fiktív számlákat olyan munkálatokról, amelyeket valójában nem végeztek el. A bíróság megállapítása szerint a vádlott összességében több száz millió forint kárt okozott.

Az ítélet ellen az elsőrendű vádlott és védője enyhítésért fellebbezett, így a döntés nem jogerős. 

Nehezebb lesz közös képviselőnek lenniRegisztráció, 40 órás tanfolyam, a számviteli szabályok betartása – ez vár a jövőben a társasházak ügyeit intézőkre. Egy 2020-tól életbelépő jogszabály-módosítás értelmében minden közös képviselőnek (házkezelőnek, intézőbizottsági elnöknek) regisztráltatnia kell magát az ingatlannyilvántartási hatóságnál és a személyes adataikat, pontos elérhetőségüket a társasház törzslapján fel fogják tüntetni. Ezzel együtt kötelességük lesz a számviteli szabályok szerint elkészített beszámolót benyújtani. Aki ennek a kötelezettségnek nem tesz eleget 2020. május 1-ig, azt a tisztségéből fel kell menteni. A Népszava úgy értesült - bár ezt a Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesületének elnöke cáfolta -, hogy az is felmerült, hogy a közös képviselők a saját vagyonukkal feleljenek a hibáikért és a mulasztások miatt akár ötmillió forint pénzbírságra is büntethetik őket.

Miután rángatta az asszonyt, rálőtt a nő segítségére siető ismerősére.