Az emberek többségének általában 10-40 anyajegy található a bőrén, amelyek nagy része legfeljebb esztétikailag lehet zavaró. Sokaknak ennek ellenére támad olyan ötlete, hogy orvosi segítség nélkül eltávolítja a bőrképletet. Az interneten talál is olyan, „bevált” szereket, amelyeket anyajegy, szemölcs eltávolításra, illetve pigmentfolt halványításra ajánlanak. Ilyen többek közt a fokhagyma, az oregánó olaja, a ricinusolajjal kevert mosószóda, a citromlé, a teafa- és a lenmagolaj, vagy éppen a banánhéj és a hidrogén-peroxid is. Ezek azonban egyáltalán nem alkalmasak anyajegy eltávolítására, sőt általában a jóindulatú szemölcsök kezelésében sem hoznak százszázalékos sikert, egyes esetekben pedig kifejezetten veszélyesek is lehetnek – hangsúlyozta Pánczél Gitta, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza.
Az anyajegyeket, festékfoltokat, bizonytalan eredetű bőrelváltozásokat bőrgyógyásszal ajánlatos ellenőriztetni, hogy kiderüljön, áll-e kóros elváltozás a háttérben, egyúttal meghatározható az eltávolítás lehetséges, hatékony módja is. Házi módszer kipróbálása után tapasztalt kellemetlen reakciókkal, például pirossággal, duzzanattal, viszketéssel, vagy más gyanús tünettel mindenképpen bőrgyógyászhoz kell fordulni.
Az anyajegyek eltávolításának egyedül biztonságos módja a sebészi kimetszés. Más eljárással (például lézer, kiégetés, fagyasztás) nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy a kezelés során pontosan milyen mélyen jár a kezelést végző orvos a bőrben, és sikerül-e eltávolítani az egész anyajegyet. A sebészi kimetszéssel viszont pontosan követni lehet az anyajegy vonalát, nem roncsolódik az anyajegy szövete, így nem okoz rosszindulatú elfajulást sem – mondta a bőrgyógyász. A fagyasztás, az égetés és a lézer kiváló lehet vírusos szemölcsök, futószemölcsök vagy éppen időskori hámszemölcsök kezelésére.
Az anyajegy kimetszése nagyjából fél órát vesz igénybe. A helyi érzéstelenítést követően az anyajegyet szikével kimetszik a bőrből, majd a sebet összevarrják. A varratokat testtájtól függően egy-három hét múlva szedik ki. A rendszeres szűrővizsgálat nemcsak sok anyajegy esetén lehet hasznos, de a bőrdaganatok korai felismerésében is segít – tette hozzá a szakorvos.