A phenjani védelmi minisztérium ugyanakkor nem részletezte, mit teszteltek. Mindez újabb jele annak, hogy vége szakadhat a sztálinista állam és az Egyesült Államok közötti korábbi ígéretes közeledésnek. Észak-Korea az idei év végéig adott haladékot Washingtonnak arra, hogy új javaslatot tegyen az áttörésre, ha ez nem történik meg, akkor az ország „új utakat választ”.
Donald Trump és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető februárban, Vietnámban folytattak megbeszéléseket, ez a találkozó azonban kudarcba fulladt. Phenjan ugyanis az amerikai szankciók teljes eltörlését követelte a részleges nukleáris leszerelés fejében, ám az amerikai elnök nem volt hajlandó erre. Júniusban aztán úgy látszott, elmozdulnak a holtpontról, miután újabb megbeszélésekben állapodtak meg, a két ország közötti októberi tárgyalások azonban zsákutcába jutottak, ahogy Phenjan fogalmazott, az Egyesült Államok „régi álláspontja és attitűdje miatt”.
Azóta Észak-Korea több rakétakísérletet hajtott végre, amit Kelly Craft amerikai ENSZ nagykövet „meglehetősen kontraproduktívnak” nevezett az ENSZ BT néhány nappal ezelőtti ülésén. Mint fogalmazott, az ország azt kockáztatja, hogy bezárják a kaput a béketárgyalások előtt. Egyúttal azonban tárgyalásokat is ajánlott Phenjannak. Észak-Korea sértődötten reagált a kijelentésre és „ellenséges provokációról” tett említést. Szerinte Washington butaságot követett el, ami bumerángként üt vissza rá.
Észak-Korea bő egy héttel ezelőtt, feltételezések szerint interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) kísérletezett, amivel egyértelműen az Egyesült Államokat provokálta. A Daily North Korea szerint az ICBM indításához szükséges folyékony üzemanyaggal folytattak kísérleteket. Vélekedések szerint Phenjan már képes miniatürizálni a nukleáris robbanófejeket, ám arra még nem talált megoldást, hogyan „éli túl” a lövedék, ha hirtelen visszajut az atmoszférába.