;

Egyenlő Bánásmód Hatóság;romák;diszkrimináció;Gozsdu udvar;

- Nem engedték be a roma delegációt, megbüntették a biztonsági céget - a Gozsdu nagyon furcsán úszta meg

Az udvar üzemeltetésével összefüggésbe hozható egyetlen cég jogilag nem vonható felelősségre. Sokadik rasszista ügy a Gozsduban.

Diszkrimináció történt a Gozsdu Udvarban! - írja a Népszavához is eljuttatott sajtóközleményében az aHang. Kiemelték: az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) határozatot hozott és megbüntette a helyszín biztonsági szolgálatát ellátó Iman Security Kft-t, amiért alkalmazottai 2018 októberében nem engedtek be egy 12 főből álló nemzetközi roma delegációt az udvar területére.

Az EBH eltiltotta a Gozsdut attól, hogy a jövőben megkülönböztessék a látogatókat származásuk miatt

- áll a dokumentumban, amiből az is kiderül, hogy két eljárás indult tavaly október óta, ezekben az egyik sértett, Kiss Márió képviseletét az aHang által felkért jogász látta el.

A Gozsdu Udvar ellen indított első eljárást az EBH megszüntette, mert az egyetlen fellelhető cég jogilag nem volt felelősségre vonható.

Az aHang szerint a mai napig tisztázatlan, hogy ki felel az udvar üzemeltetéséért.

Mivel a jogsértéstől számított egy éven belül lehet indítani új eljárást, júniusban egy újabb panasszal kérte Kiss Márió, hogy vonja eljárás alá az EBH a Gozsdu területén található társasházak üzemeltetőjét, valamint a biztonsági szolgálatot ellátó céget is. A meghallgatások során kiderült, hogy a passzázson a bejáratok őrzését az Iman Sec. Kft. végzi, és a cég alkalmazottai akadályozták meg 2018 októberében, hogy a 12 fős nemzetközi roma delegáció belépjen a Gozsdu Udvar területére.

100-ból 86 magyar semmit sem tenne a romák helyzetének javulásáértReprezentatív mintán végzett kutatást az ELTE és a Medián, a romaellenesség aktuális állapotát mérték fel a többségi magyar társadalom körében. Az adatokból szomorú következtetéseket vontak le, többek között azt, hogy a magyarok 35 százaléka nyíltan előítéletes, 13 százaléka pedig romaellenes mozgalomhoz akar csatlakozni. További eredményeket és következtetéseket itt a talál >>>

A második eljárás 2019 júliusában indult, a szeptemberi meghallgatást követően a biztonsági cég nem kommunikált érdemben többé, így a hatóság 2019. december 7-én jogerősen megállapította, hogy

az Iman Security Kft. Kiss Márióval szemben roma nemzetiséghez tartozásával és bőrszínével összefüggésben megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amiért köteles fél millió forint bírságot fizetni.

Az aHang szerint a határozat nemcsak Kiss Máriónak szolgáltat igazat, a szervezet bízik benne, hogy egyaránt véd valamennyi roma és nem roma embert a hátrányos megkülönböztetéstől. "Bebizonyítottuk, hogy a panasztétel nem hiábavaló. Fontos, hogy minél többen értesüljenek róla, van jogorvoslati lehetőség, ha valaki nem tartja tiszteletben alapvető emberi jogainkat és megsérti méltóságunkat" - zárul a közlemény.

Kisebb földrengés volt Törökbálint térségében - közölte a Magyar Tudományos Akadémia szeizmológiai obszervatóriuma pénteken kora este a Facebook-oldalán.