"Van egy olyan egészségügyi helyzet, egy fertőzés, ami ismert, és amelyet már kezelnek szűrésekkel" – mondta az MTI-nek Fülöp Attila, a humántárca államtitkára a Népszava csütörtöki cikkére reagálva. Arról viszont nem tett említést, hogy ezt az MRSA-fertőzést nem most, hanem több mint egy éve észlelték először a pszichiátria betegeket gondozó bázakerettyei intézményben, a fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) pedig csak a napokban tudta meg ezt és kezdett intézkedni. Azt viszont állította: szó sincs az ügy eltussolásáról. Fülöp Attila nem beszélt arról, miként történhetett meg, hogy a fenntartó több mint egy évig nem szerzett tudomást a fertőzésekről.
A Népszava írta meg elsőként, hogy Zala megyei Bázakerettyén a múlt héten közmeghallgatást tartottak, és a helyiek itt értesültek arról: a szociális otthonban antibiotikum-rezisztens baktérium fertőz tavaly nyár óta, az intézmény vezetése pedig senkit nem értesített. Annak ellenére sem, hogy az otthon lakói kijártak a faluba, a helyiek közül pedig többen is az intézményben dolgoznak. Úgy tudjuk, augusztusban több tucatnyian szenvedtek a gennyes tályogokkal és fekélyekkel járó betegségben, s jelenleg is 20-25 gondozotton mutatható ki a fertőzés.
A helyiek szerint a közmeghallgatáson a háziorvos bejelentette: egészségügyi vészhelyzetet rendelt el. Az SZGYF és az Emmi államtitkára tagadta ezt. Az viszont tény: az SZGYF vizsgálatot indított, kedden pedig karantént rendeltek el az intézményben, és megszervezték a gondozottak, dolgozók teljes MRSA-szűrését is. A Zala Megyei Kormányhivatal közölte: „Az otthonban történt megbetegedés a lakosság számára veszélyt nem jelent.”
Úgy tudjuk, az intézmény főnővére és több ápolója táppénzre ment az ügy kirobbanása után. Emiatt nagyobb teher hárul a maradókra. Olyannyira, hogy forrásaink szerint az egyik ápoló, aki már több napja szolgálatban volt, rosszul lett munka közben. Jelenleg tehát a szükséges létszámnak csak egy része dolgozik az intézményben, ahol amúgy is nagy a fluktuáció. Az MRSA-fertőzés kezdete óta a dolgozók 20-25 százaléka távozott, sokan azért, mert nehezményezték, hogy a vezetőség megpróbálta eltussolni a fertőzést. Az intézményt a fertőzéses időszak jelentős részében Tomposné Gyuricza Judit vezette: ő október óta Csömödér polgármestere, és nem kívánt nyilatkozni. „Az intézményvezető 2019. október 13-ai közös megegyezéssel történő jogviszony-megszüntetése semmiféle kapcsolatban nem áll az otthonban kialakult helyzettel” – közölte érdeklődésünkre Györe Edina, az SZGYF zalai kirendeltségének vezetője.