Európai Parlament;

- Januárban ismét terítékre kerül a magyar helyzet az Európai Parlamentben

Van miről beszélni, de a vita most az EP-frakciók közötti nézeteltérésekről szól.

Az Európai Parlament januárban ismét plenáris vitát tart a magyarországi helyzetről. EP-források tájékoztatása szerint a szocialista frakció vezetése indítványozta az újabb vitát, a házbizottságként működő Elnökök Értekezlete pedig szerdai ülésén jóváhagyta a javaslatot. A politikai csoport azt szerette volna, ha a téma már a jövő heti plenáris ülés napirendjére kerül, de ezzel többen nem értettek egyet.

A szocialisták megelégelték, hogy a kereszténydemokrata Európai Néppárt folyamatosan támadja a baloldali kormányokat. Ezért úgy próbálnak visszavágni a parlamenti jobboldalnak, hogy újból a Fidesz viselt dolgaival hozakodnak elő - mondták lapunknak a döntést ismerő illetékesek. Az EP decemberi plenáris ülésén többek között a máltai helyzetről vitatkoznak és fogadnak el állásfoglalást a képviselők.

A Magyarországról szóló eszmecsere apropója a kormányközi EU Tanácsban zajló 7. cikkes eljárás, amelynek fejleményeiről a képviselő-testület is szeretne véleményt mondani. A folyamatot tavaly szeptemberben az EP kezdeményezte, de a tagállamok döntése alapján nem vehet részt a kormányközi EU Tanácsban tartott megbeszéléseken és meghallgatásokon. Értesüléseink szerint a januári vitában a képviselők hangot szeretnének adni felháborodásuknak, amiért kihagyják őket az eljárásból. Minden bizonnyal szóba kerülnek a Judith Sargentini által előkészített parlamenti jelentés elfogadása óta meghozott és a jogállamot veszélyeztető intézkedések. 

Az államfő lépése megkönnyíti a Fidesznek, hogy reparálja keddi, a törvény elfogadásakor elkövetett szavazási hibáját.