A meglepetés annál is nagyobb volt, mert Jászai Gellért, a 4iG elnök-vezérigazgatója, akit Mészáros Lőrinc nagyvállalkozóval azonos üzleti körhöz sorolnak, egy októberi szakmai konferencián még azt mondta, hogy három hónap alatt lezárul a vállalat átvilágításának első szakasza, és már csak a megállapodások véglegesítése van hátra.
Jászai Gellért a bejelentés után a Portfóliónak adott interjúban a döntés hátteréről homályosan fogalmazott: azt racionális és kizárólag üzleti megfontoláson alapulónak nevezte. Az viszont közelebb vihet a valósághoz, amikor azt mondta, hogy "visszalépésünk mögött inkább olyan dilemmák állnak, mint például az osztalékfizetési politika. Egy ilyen volumenű tranzakcióval járó hitelfelvétel ugyanis hosszú évekre korlátozta volna a 4iG lehetőségeit. Márpedig mi már az idei csúcsév után is osztalékot akarunk fizetni."
Szakértőink megjegyezték: már a felvásárlás elindításakor is tisztán lehetett látni, hogy annak milyen üzleti kihatásai lesznek, így ez a magyarázat aligha fedi a teljes valóságot. A másik fél, a német hátterű Magyar Telekom azonban egyelőre hallgat az okokról.
A piaci várakozások szerint a meghiúsult felvásárlás értéke 60 milliárd forintra tehető. A 4iG arra számított, hogy a T-Systems-szel kibővülve 2-3 éves időtávon 200-250 milliárd forint körüli árbevételű cég lehet a 4iG. A történtek után ennek talán a fele lehet a reális. Jászai Gellért most egyrészt a saját fejlődésükben bízik, másrészt nem mond le az akvizíciókról sem. Az elnök-vezérigazgató a jövő év végére - a T-Systems felvásárlása nélkül - is reális célnak tekinti, hogy a 4iG a piacvezető cégek közé érjen gazdasági eredményei alapján.
A T-Systems tulajdonosa, a Magyar Telekom Nyrt. és a 4iG korábban stratégiai együttműködést kötött egymással, így a 4iG joggal reménykedhet abban, hogy az összefonódással felvásárlás nélkül is jelentősen növekszik majd a profitja. A 4iG Nyrt. részvényei szerdán a Budapesti Értéktőzsdén az egymilliárd forint értékben cseréltek gazdát, 15 százalék körüli árfolyamesés mellett. Ugyanakkor a Magyar Telekom árfolyama stagnált, s forgalma alig haladta meg a 100 millió forintot.