kézilabda-vb;

Egy éve a decemberi Európa-bajnokságon a magyarok nyertek 31-29-re

- Melós ruha, szív és akarat kell

Egyáltalán nem megnyugtató a női kézilabda-válogatott helyzete, Románia ellen a világbajnokság legnagyobb téttel bíró meccse jön.

A kumamotói csoportmeccsek alatt felvonultatott játék eddig két győzelemre és két vereségre volt elég, ami lényegében élet-halál harccá emelte a Románia ellen alapból sem érzelemmentes rivalizálást. Pénteken (magyar idő szerint 11-kor) fehéren és feketén kiderül: érett-e a magyar válogatott arra, hogy bejusson a középdöntőbe, és ott megszerezze az olimpiai kvalifikációs tornán való indulási jogot? Egyszerűbben: egy vereséggel járó kiesés önmagán túlmutató történés lenne, hiszen egyúttal az olimpiai szereplés lehetősége is menne a levesbe.

Az ilyen „kettő az egyben” jellegű tétmeccs dramaturgiája a női kézilabdában abszolút kétesélyes: lehet eső, lehet sár, mindegyikre akadt példa. Vert helyzetből való csodálatos feltámadásra vagy éppenséggel fordítva, lényegében megnyert döntők megmagyarázhatatlan elbukására. A Kim Rasmussen szövetségi kapitány vezette válogatott az azonos súlycsoportban lévő ellenfeleitől (Spanyolországtól és Monterengrótól) kikapott, míg két habkönnyű riválisát (Kazahsztánt és Szenegált) lesöpörte a színről. Hát ebből mondja meg valaki, hogy most mi következik Románia ellen…

A sansz a magyar oldalon van, a válogatottnak jobb összesített gólkülönbsége révén a döntetlen is elég a továbbjutást jelentő harmadik helyhez. „Nagyjából tudjuk a megoldást, alapvetően a Neagu-féle egyéni, illetve páros kapcsolatokat kell megoldanunk védekezésben. Nagyon feszült, kőkemény mérkőzésre számítok. Tudjuk, mi a tét, de nem fogjuk túlaggódni ezt a kérdést” – csillapította a kedélyeket a mindig higgadt másodedző, Siti Beáta. „Most izzadságszagú melós ruhában, óriási szívvel és akarattal kell küzdenünk. A kapusaink tudnak extrát hozni, a többiekre sokkal inkább az jellemző, hogy csapatként dolgoznak, minthogy egy-egy ember sziporkázna, vagy eldöntené a mérkőzést. Ez is lehet egyfajta recept” – magyarázta. Kérdés persze, miként sikerül kezelni Cristina Neagu klasszisát, a román átlövő négy forduló után a góllövőlista második helyén áll, 44 próbálkozásából harmincszor betalált. Ergo tíz lövésből nagyjából hét gólt szerez, nyilván az lenne az ideális, ha a válogatott péntek délelőtt csak azt a hármat engedné neki, amiből nem szerez gólt.

Magyar győzelem esetén a csapat továbbjut a középdöntőbe, de mivel nem visz magával pontot, ezért helyzete ott sem lesz rózsás. De az már egy másik történet lenne.

Női kézilabda világbajnokság, JapánA C csoport állása: 1. Spanyolország (már továbbjutott) 8 pont, 2. Montenegró (már továbbjutott) 8, 3. Magyarország 4, 4. Románia 4, 5. Szenegál 0, 6. Kazahsztán 0. A pénteki párosítás: Szenegál–Kazahsztán, Montenegró–Spanyolország (tv.: M4 7:00), Románia–Magyarország (tv.: M4 11:00).  

Hosszú Katinka arany-, míg Jakabos Zsuzsanna ezüstérmet nyert 400 méter vegyesen a glasgow-i rövid pályás Európa-bajnokság nyitónapján.