egyetem;színház;tiltakozás;

- Dramaturgok és hallgatók tiltakoznak

Fél nap alatt több mint nyolcvan színházi dramaturg írta alá azt az állásfoglalást, amelyben a Színház- és Filmművészeti Egyetem múlt héten megszavazott rektorjelöltje, Upor László dramaturg, fordító és egyetemi tanár szakmai és emberi integritása mellett szállnak síkra.

„Visszautasítjuk, hogy Upor László nevét egyesek minden alapot nélkülöző rágalmakkal próbálják befeketíteni. Tanúsítjuk, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem választott rektorjelöltjének függetlenségéhez, szakmai integritásához és erkölcsi tisztaságához kétség nem férhet, és személyében kiváló ember lehet sokunk alma materének rektora”

- fogalmaznak az aláírók, akik között megtalálható a Kossuth-díjas Radnóti Zsuzsa és a Junior Prima és Petri-díjas Fekete Ádám, a József Attila-díjas Németh Gábor és Tasnádi István, a Magvető Kiadó volt igazgatója, Morcsányi Géza, de Mohácsi János rendező is, valamint tucatnyi határontúli és egy londoni dramaturg. Valamennyien aktív színházi dramaturgok és „a legtöbben évtizedek óta ismerik” a jelöltet.

Emellett a Színház- és Filmművészeti Egyetem doktori iskolájának hallgatói is aláírtak egy petíciót, melyben többek közt ez áll: "a lehető legteljesebb mértékben támogatjuk, hogy az SZFE bármilyen, az egyetem dolgozói által elkövetett hatalmi visszaélésre irányuló érdemi gyanút ezentúl is az intézményünk szabályzatában meghatározott módon és a jogszabályok betartásával a lehető legrövidebb időn belül, ám az ártatlanság vélelmét szem előtt tartva valamennyi érintett fél meghallgatásával alaposan vizsgáljon ki, illetve az ilyen eljárások eredményét hozza nyilvánosságra, továbbá a gyanú beigazolódása esetén az egyetem vezetése úgy járjon el, hogy hallgatói és dolgozói biztonságban érezhessék magukat az elkövetőtől.

Egyúttal kijelentjük, hogy ezek a hatalmi visszaélések elkövetőiket minősítik, nem pedig az egyetem egészét, különösen nem akkor, ha az egyetem vezetése panasz esetén a fenti korrekt módon jár el. Visszautasítunk minden olyan felelőtlen állítást, amely megalapozatlanul sároz be ártatlan oktatókat, dolgozókat vagy hallgatókat.  Továbbá határozottan visszautasítjuk, hogy egyetemünkkel jogviszonyban nem álló külső erők a jelenlegi helyzetet ürügyül használva megpróbáljanak beavatkozni egyetemünk oktatásába, s ennek révén a hazai felsőoktatás tanszabadságába."

A Gothár Péter nevével fémjelzett történet a kormányoldal számára jó apropó kulturális intézmények bekebelezésére.