Európa-bajnokság;

- Érdektelenségbe fulladhat a foci Eb sorsolása

A különleges lebonyolítás és a kiemelés miatt kilenc csapat helye már a selejtező zárultával eldőlt - ez pedig sokaknak nem tetszik.

Szombaton Bukarestben sorsolják ki a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság csoportjait (tv: M4 Sport 18.00). A kontinensviadal történetében először 12 ország egy-egy városában rendezik a mérkőzéseket: Budapest mellett London, Glasgow, Dublin, Amszterdam, Koppenhága, München, Bilbao, Róma, Bukarest, Szentpétervár és Baku lesz házigazda.

Egyetlen olyan csoport van, amelyben mindkét házigazda egyenes ágon kijutott, a B-ben Koppenhága és Szentpétervár a rendező város, így Dánia és Oroszország között sorsolás döntött, hogy előbbi fővárosában rendezzék meg a felek egymás közti mérkőzését. Az európai szövetség (UEFA) szabályai szerint biztonsági okokból Oroszország és Ukrajna, Bosznia-Hercegovina és Koszovó, valamint Szerbia és Koszovó biztosan nem kerülhet azonos csoportba, továbbá az is szempont, hogy első kalapos csapatok nem kerülhetnek össze: emiatt Ukrajna helye a C, Belgiumé pedig – kizárásos alapon – a B csoportban biztos.

A különleges lebonyolítás és a kiemelés miatt kilenc csapat helye már a selejtező zárultával eldőlt, így mondhatni „irányított” lesz a sorsolás – ez pedig sokakban ellenérzéseket váltott ki.

„Ez botrány: a futball már nem futball, csak üzlet. Játékosként bele kell törődnöm, de számomra ez így egy kamu bajnokság lesz. A sorsolás minden örömét elveszik” – nyilatkozta Kevin De Bruyne azt követően, hogy megtudta, Belgium Eb-csoportját kvázi húzni sem kell, mert három tag megvan alapból, Oroszországgal és Dániával is biztosan megmérkőznek, a harmadik ellenfél pedig Finnország vagy Wales lesz.

Osztja De Bruyne véleményét a holland szövetségi kapitány Ronald Koeman, aki azt nyilatkozta, legszívesebben el sem utazna a sorolásra. „Nem igazán értem ezt az új rendszert. Meg is kérdeztem a szövetségemet, hogy kötelező-e elmennem a húzásra” – dohogott a szakember.

További bonyodalmakat szül, hogy 24 csapatos mezőnyéből egyelőre húsz válogatott ismert – az utolsó négy kvótáról döntő Nemzetek Ligája-playoff mérkőzéseit 2020 márciusában játsszák le –, a pótselejtezős csapatok közül azonban Írország, Skócia, Magyarország és Románia is társházigazdaként lenne érdekelt – így értelemszerűen ezek a válogatottak „saját” csoportjukba  kerülnének. Amennyiben nem Románia nyeri az A divízió rájátszását, akkor onnan a budapesti Eb-csoportba (F) lehet kvalifikálni, a D divíziós playoffból pedig a bukarestibe (C). Ha Románia mégis ott lesz a kontinenstornán, természetesen hazai pályán játszhatna, és akkor a D divíziós győztes látogat abba a négyesbe, melynek részben a Puskás Aréna ad otthont. Így elképzelhető, hogy egyes csoportok beosztását majd csak a márciusi pótselejtezők után tudják véglegesíteni, az UEFA 2020. április elsejét jelölte ki a pótsorsolás napjának.

Szintén érdekesség, hogy a címvédő portugálok csupán a harmadik, a világbajnok franciák pedig a második kalapból várják a szombati sorsolást, mivel az erősorrendet kizárólag a selejtezősorozatban elért eredmények alapján határozták meg.

A sorsolási kalapok1. kalap: Belgium, Olaszország, Anglia, Németország, Spanyolország, Ukrajna 2. kalap: Franciaország, Lengyelország, Svájc, Horvátország, Hollandia, Oroszország 3. kalap: Portugália, Törökország, Dánia, Ausztria, Svédország, Csehország 4. kalap: Wales, Finnország, plusz a pótselejtező négy továbbjutója
Kilencen fix helyenA csoport (Róma és Baku): Olaszország B csoport (Koppenhága és Szentpétervár): Belgium, Dánia, Oroszország C csoport (Amszterdam és Bukarest): Ukrajna, Hollandia (és ha kijut, Románia; ha nem, a D divízió pótselejtezőjének győztese: Grúzia/Fehéroroszország/Észak-Macedónia/Koszovó) D csoport (London és Glasgow): Anglia (és ha kijut, Skócia; vagy a C divízió pótselejtezőjének győztese: Norvégia/Szerbia/Izrael) E csoport (Bilbao és Dublin): Spanyolország (és ha kijut, Írország; vagy a B divízió pótselejtezőjének győztese: Szlovákia/Bosznia-Hercegovina/Észak-Írország) F csoport (München és Budapest): Németország (és ha kijut, Magyarország; ha nem, és nem Románia nyeri az A divízió pótselejtezőjét, akkor Izland/Bulgária; különben a D divízió pótselejtezőjének győztese)

Az első gyakorláshoz hasonlóan a délutáni második szabadedzésen is Valtteri Bottas, a Mercedes finn versenyzője volt a leggyorsabb pénteken a Forma-1-es világbajnokság idényzáróján, az Abu-Dzabi Nagydíjon.