Főtáv;távhő;

- Lehetővé teszik a korszerű lakások távfűtését

Részben vagy egészben megújulóenergia-alapú távhővel is fűthetők lesznek a 2021-től kizárólagosan engedélyezett "közel nulla energiaigényű" lakások.

A távhőt is beemelte a kormány az új építésű, "közel nulla energiaigényű" lakások esetében 2021-től engedélyezett fűtési módok közé. (2021-től elvileg csak ilyen lakások építhetők.) Az illetékes innovációs és technológiai miniszter november 29-én életbe lépő, az irányadó 2006-os tárca nélküli miniszteri rendeletet módosító irata bonyolult képletek alapján beszámíthatóvá teszi a „részben vagy egészben” megújuló-alapú távhőellátást is. (A napsütötte fal fűtőhatását viszont nem veszik figyelembe.)

A módosítás igyekszik szakmailag helyére emelni a távhő széles értelemben vett, mindeddig mostohán kezelt hatékonyságát és számításba veszi a távhőszolgáltatáshoz igénybe vett megújuló forrásokat – véleményezte az új szabályt megkeresésünkre Herpai Attila, a Főtáv PR- és kommunikációs csoportvezetője. Az eddigi szabályok a növekvő társadalmi elismertségű távhőt, mint környezetbarát energiaellátási módot, a közel nulla energiaigényű épületek legalább 25 százalékos megújuló részarányának teljesíthetőségéből gyakorlatilag kizárták – tette hozzá. 

A módosítás hatályba lépésétől számítva az épülethez eljuttatott, megújuló alapú távhő ugyanúgy „közelinek” minősül, mint ha azt az épület hálózatában állítanák elő. További változtatás, hogy mostantól az energiatermelésre használt háztartási hulladék 50 százalékban megújulónak minősül. A rendelet nyomán 2020-tól egységesebbé válik a szükséges adatok nyilvántartása is, amit a Lechner Tudásközpont Nonprofit kft. honlapján tesz közzé.

Hónapok óta nem nő a foglalkoztatottak száma, emelkedik a munkanélküliségi mutató, jönnek a nagyobb elbocsátások.