Brüsszel;Orbán Viktor;Néppárt;sorosozás;

Orbán beszél a Magyar Rádió stúdiójában

- Újrakezdte a sorosozást Orbán

Várhelyi Olivér biztosi kinevezését szerinte személyesen Soros György akarta megakadályozni, ám kudarcot vallott. Arról is beszélt, hogy ha kell, kilépnek a Néppártból.

Az utóbbi tíz év legnagyobb diplomáciai sikerének értékelte Várhelyi Olivér uniós biztosi kinevezését Orbán Viktor.

A miniszterelnök pénteken, szokott közrádiós interjújában arról beszélt, hogy a szomszédságpolitikáért és uniós bővítésért felelős poszt, amit Várhelyi megkapott, a következő öt év kulcspozíciója lesz, hiszen ebből a székből lehet megállítani a migrációt és fenntartani a biztonságot. Várhelyi ugyanis az uniós tagjelölt balkáni államokkal is kapcsolatot tart majd, ahonnan ugye a balkáni útvonalat használó migránsok érkeznek, de tárgyal az orosz-ukrán konfliktus miatt bizonytalan lábakon álló Ukrajnával és az afrikai országokkal is.

Az interjú egyik meglepő, de váratlannak nem nevezhető fordulata volt, hogy Orbán Viktor újra kezdte a sorosozást. Miután azt fejtegette, hogy Várhelyi kinevezése nem minden magyar sikere – a hazai ellenzék próbálta megakadályozni a győzelmet – elővette Soros Györgyöt: 

a milliárdos szerinte személyesen lobbizott azért Brüsszelben, hogy ne nevezzék ki a Fidesz biztosjelöltjét.

Külön konferenciasorozatot igényelne, hogy az olyan nem állami természetű szereplők, mint Soros György birodalma milyen pénzügyi-gazdasági befolyást, bevándorláspolitikát manipuláló hatást gyakorolnak az EU-ra, és hogy kik Soros szövetségesei -fejtegette Orbán. Szerinte ezek (a meg nem nevezett) szövetségesek mind Európa ellenségei, akik migránsokkal akarják elárasztani (s ezzel meg is ölnék) a kontinenst.

Orbán később az uniós gazdaságpolitikát is bírálta: szerinte Brüsszel nem mutatott jó irányt a nemzetállamoknak, és ezért az eurozóna tagállamai most cudar állapotban vannak – Németország is csak egy százalékos gazdasági növekedésre számíthat például. A miniszterelnök szerint a jövő év legnagyobb feladata megvédeni a magyar gazdasági eredményeket. 

A műsorvezető kérdésére válaszolva Orbán azt mondta, szamárság, hogy Brüsszel jogállami elvárásokhoz kötné az uniós kifizetéseket, és ebből nem is lesz semmi,

 ő nem tudja elfogadni azt a nézetet, ami pénzügyi kérdéseket teljesen más szempontokkal kapcsol össze.

Azzal kapcsolatban óvatosan válaszolt, hogy mit gondol Donald Tuskról, aki szerint a szabadságjogokat nem szabad feláldozni a biztonság érdekében – mit mondta, a Fidesz megvárja a Néppárt új elnökének intézkedéseit, és ezért is tartják függőben tagságukat a pártcsaládban. Valójában azonban nem a Fidesz függesztette fel tagságát, hanem a néppárti szövetség döntött így.

Ha azt látjuk, hogy a Néppárt továbbra is balra, a bevándorláspártiak felé sodródik, és ezt az új elnök sem akadályozza meg, keresünk új politikai szövetségeseket -fogalmazott Orbán Viktor. Lehet, hogy a keresgéléssel nem kell sokat várniuk, a Tusk vezette szövetség ugyanis januárban dönt majd a Fidesz tagságáról.

Míg egyre több részlet válik ismertté a Borkai-botrány zsarolási ügyeiben, a politikus felelősségét firtató nyomozás közül volt, amit csöndben máris lezártak.