A brit kormány szándékosan elhallgatta a brit katonák által Irakban és Afganisztánban elkövetett háborús bűnöket, civilek meggyilkolását és más, a polgári lakosság elleni tetteket - írja a BBC a brit közszolgálati média és a Sunday Times közös riportja nyomán. 11 detektívvel egyeztetve jutottak erre a megállapításra. A bizonyítékokat a 2003 és 2009 között Irakban elkövetett háborús bűnök kivizsgálására létrehozott szervezettől, az IHAT-tól, illetve az afganisztáni visszaéléseket felderíteni hivatott Operation Northmoortól szerezték meg, írja a cikk nyomán a hvg.hu.
Ezt megelőzően, a 2014-ben indított Operation Northmoor például 52 gyilkosságot vizsgált. A két szervezetet arra hivatkozva számolták fel, hogy az IHAT egy ezernél is több visszaélést dokumentáló munkatársát, Phil Shiner ügyvédet meggyanúsították, hogy összekötőknek adott pénzt kliensek felkutatásáért. Esete azonban az IHAT szerint csak ürügy volt a jogsértések feltárásának leállítására.
A BBC egy konkrét ügyet is felidéz: 2003-ban egy brit katona egy sikátorban agyonlőtt egy otthona ajtaján kilépő iraki rendőrt. Az esetet a katona parancsnoka "vizsgálta ki": az őrnagy 24 órán belül lerendezte az ügyet azzal, hogy a katona önvédelemből terítette földre a rendőrt, mert az iraki férfi lőtt előbb. Jelentése szerint az esetet egy másik katona is látta, tehát volt szemtanú, aki igazolni tudja a jogos önvédelmet. Az IHAT nyomozói ugyanakkor két éven keresztül vizsgálódtak az ügyben, kihallgattak 80 katonát és az állítólagos szemtanút is, akiről kiderült, hogy ott sem volt. Kiderült továbbá, hogy csak egyetlen lövést lehetett hallani a környéken, tehát a rendőr valószínűleg nem tüzelt. A nyomozók arra jutottak, hogy a katonát gyilkosságért, felettesét pedig az ügy eltusolásáért kellene felelősségre vonni, de nem jutott vádemelésig sem az ügy.
Ezzel szemben a BBC-nek Dominic Raab külügyminiszter azt nyilatkozta: minden egyes esetben, amikor tények támasztották alá a háborús bűnök elkövetését, az eset kivizsgálásra került.
Trump továbbá visszaadta a katonai rangját egy harmadiknak, akit rangjára a hadbíróság ítélt méltatlannak azért, mert egy holttest mellett pózolva készíttetett magáról fotót Irakban.
A kegyelemmel kapcsolatban a Washington Post című lap - még az elnöki hivatal közleménye és a védelmi tárca szóvivőjének tájékoztatója előtt - azt írta, hogy a Pentagon nem ért egyet Donald Trump álláspontjával. Amerikai lapinformációk szerint Donald Trump május óta többször is nyilvánosan beszélt arról, hogy kegyelemben részesít háborús bűnök elkövetésével vádolt amerikai katonákat.