Boris Johnson brit kormányfő mind a 635 tory képviselőjelölttel külön-külön megígértette, bejutásuk esetén megszavazzák a Brexit-megállapodást a parlamentben.
Kulcsfontosságú hetébe érkezett a december 12-i parlamenti választást megelőző kampány. A következő napokban nyilvánosságra kerülnek a pártprogramok. A szavazók a sok találgatás, ígérgetés és riogatás után végre pontosan tudni fogják, mire számíthatnak a voksolás után.
A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok változatlan konzervatív fölényre utalnak. A The Sunday Times-ban megjelent YouGov felmérés szerint a legutóbbi parlamentet 43 fős kisebbséggel zárt kormánypárt 3 százalékkal 45 százalékra növelte vezetését a változatlanul 28 százalékon álló Munkáspárt előtt, míg a Liberális Demokraták 15, a Brexit Párt 4 százalékkal kullognak mögöttük. A ComRes felmérése, amelyet a konzervatív Telegraph közölt, 2017 óta a legnagyobb támogatottságot (41 százalék) mutatta ki a toryk számára, őket a Munkáspárt követi 33 százalékkal. Az Opinium közvélemény-kutatói, arra voltak keresték a választ, hogyan értékelik a szavazópolgárok a pártvezetők tevékenységét a kampány első napjaiban.
A négy frontember közül Boris Johnson bizonyult a legkevésbé népszerűtlennek. A megkérdezettek 39 százaléka helyesli, 40 százalék ellenzi a produkcióját. A legnagyobb szakadék az ellenzék vezére, Jeremy Corbyn megítélésében tapasztalható: mindössze 20 százalék fogadja el teljesítményét, 58 százalék viszont elutasítja. A liberális demokratákat irányító Jo Swinson esetében az emberek jelentős, 39 százalékának semleges a véleménye. Nigel Farage-ot kevésbé utasítják el a választók, mint Corbynt, jóllehet az általa alapított Brexit Párt esélyei jóval gyengébbek, mint a Munkáspárté.
Boris Johnson a The Sunday Telegraph-nak adott interjúban elárulta: mind a 635 tory képviselőjelölttől személyes biztosítékot kapott a Brüsszellel kötött Brexit-megállapodás parlamenti megszavazására. Így a szigetország számíthat arra, hogy egy új konzervatív kormány akár a jelenlegi január 31-i határidő előtt bevághatja maga mögött az Európai Unió ajtaját. A Brexittel kapcsolatos egyik legfontosabb kérdésről, a bevándorlásról a tory vezető elmondta, a jövőben nem lesz különbség az Unióból, illetve azon kívülről érkezett munkavállalók kezelésében. Uniós állampolgárok csak előzetesen kibocsátott állásajánlat birtokában telepedhetnek le, és három hónap elteltével ugyanúgy, mint mindenki másnak, elvész a segélyekre vonatkozó joguk. Megszűnik az a lehetőség, hogy anyaországukban maradt családtagjaiknak utalják át az itt járó támogatásokat.
A toryk tervei között szerepel:
A konzervatív kormány emellett megszüntetné a családi pótlék fizetését olyan bevándorlóknak, akiknek gyermekei nem Nagy-Britanniában élnek, és egyes szociális ellátások igénybevételéhez öt évnyi folyamatos nagy-britanniai tartózkodásra lesz szükség.
Jeremy Corbyn munkáspárti vezető a BBC-ben kifejtette, három hónapon belül elfogadható megállapodásra jutna Brüsszellel és azt az EU-ban maradás lehetőségével együtt újabb népszavazásra bocsátaná. A külföldi munkavállalásról az a véleménye, hogy az "elszigeteltség elkerülése és a gazdasági sikerek fenntartása érdekében szükség van a munkaerő bevándorlásának bizonyos szinten tartására. Egy általa vezetett kormány soha nem teremtene ellenséges környezetet".