Hongkong;Hongkongi tüntetések;

- Már a kínai hadsereg katonái bontják a hongkongi tüntetők barikádjait

Az oktatási hivatal pedig tanítási szünetet rendelt el a hat hónapja nem szűnő demonstrációk miatt.

Hétfőre is tanítási szünetet hirdetett a hongkongi oktatási hivatal biztonsági szempontokra hivatkozva, miközben vasárnap reggelre ismét összecsaptak egymással a tüntetők és a rendőrök a Hongkongi Műszaki Egyetemnél - írja a South China Morning Post (SCMP). Egyes tanintézmények már korábban úgy döntöttek, hogy felfüggesztik a működésüket, de az oktatási hivatal csak csütörtökön rendelt el általános tanítási szünetet először. Előzménye ennek, hogy demonstrálók

az elmúlt hét minden napján forgalombénító akciókat tartottak a reggeli csúcsban.

A bejelentéssel egy időben történt az összecsapás a Műszaki Egyetem kampuszánál. A rendőrök könnygázt vetettek be, miután tiltakozók megdobálták az úttorlaszok eltakarítására igyekvő embereket. A demonstrálók ezt követően a rendőröket téglákkal és Molotov-koktélokkal vették célba, egy rendőrt pedig nyílvesszővel találtak lábon. A rendőrök ekkor - az egyetemnél eddig első alkalommal - festékes vízágyúval kezdték oszlatni a tömeget.

Szombat éjszaka hasonló jelenetek játszódtak le az egyetemnél. Az egyetem szóvivője pedig megerősítette: szombaton feljelentést tettek amiatt, mert betörést észleltek az egyetem több laboratóriumában, ahonnan különböző, veszélyes vegyi anyag tűnt el. Eközben a város több pontján önkéntesek, tűzoltók és munkások végzik a tüntetők barikádjainak eltakarítását.

A barikádok bontásához szombaton a kínai néphadsereg hongkongi helyőrségének katonái is csatlakoztak, ami aggodalmat keltett a tiltakozókban és a hongkongi ellenzéki képviselőkben egyaránt.

Egyesek szerint ugyanis a kínai katonák akciója azt volt hivatott felmérni, hogy hogyan reagál a közvélemény a beavatkozásukra.

A Hongkongban immár hat hónapja tartó tüntetéshullám során már többször felrebbent az a híresztelés, hogy a pekingi kormányzat a kínai hadsereg bevetését fontolgatja a tüntetések elfojtására, ám Peking, bár megerősítette, hogy a helyőrség katonái a hongkongi kormányzat kérésére bevethetőek lennének, mindeddig kitartott annál az álláspontjánál, hogy a helyi rendfenntartó erők képesek önállóan kezelni a helyzetet.

A vállalatok, az üzletek és a lakosok három hetet kaptak a károk első összegzésére: az intézmények egyenként 20 ezer, a magánszemélyek fejenként 5 ezer eurós gyorssegélyben részesülhetnek.