Európai Unió;EU-biztos;Várhelyi Olivér;

- Várhelyi: sem kormánytól, sem mástól nem fogok utasítást elfogadni

A magyar biztosjelöltet emberi és szakmai alkalmasságáról, a leendő tisztségével kapcsolatos és az EP-vel való együttműködésére vonatkozó elképzeléseiről faggatták.

Tizenegy oldalas írásbeli választ küldött Várhelyi Olivér magyar biztosjelölt az Európai Parlament által feltett kérdésekre. Ezek egyebek mellett emberi és szakmai alkalmasságát, a leendő tisztségével kapcsolatos és az EP-vel való együttműködésére vonatkozó elképzeléseit firtatták. Várhelyit csütörtök reggel hallgatja meg az EP külügyi bizottsága.

A bővítési és szomszédságpolitikai portfólióra jelölt diplomatának azt a kérdést is feltették, hogyan értékeli a magyar miniszterelnök kijelentését a Türk Nyelvű Államok Együttműködési Tanácsának 7. csúcstalákozóján. Mint emlékezetes, Orbán Viktor itt közölte: “Ha sikerülne ezt a portfóliót megszerezni, akkor keleti partnerség ügyében szoros együttműködésünk lesz Azerbajdzsánnal, és a tagsági tárgyalások ügyében pedig Törökországgal. Ha sikerül ezt a portfóliót megszereznünk, akkor örömmel állunk az Önök rendelkezésére, hogy segítsük az Önök törekvéseit.”

Várhelyi Olivér diplomatikus és egy leendő biztostól elvárható választ adott:

“A magyar kormányfő felvázolta Magyarország politikai prioritásait a Török Tanács ülésén Bakuban. Biztosként egyedüli célom az EU politikai prioritásainak végrehajtása lesz a bővítési és szomszédságpolitika által érintett országokban. Valódi európai szellemben szándékozom kidolgozni és végrehajtani a közös politikákat a Nyugat-Balkánon és a keleti valamint déli szomszédság államaiban”

— írta, és hozzátette: “Ha megerősítenek a tisztségemben, az Európai Unió általános érdekeit fogom képviselni, biztosi posztomon függetlenként fogok tevékenykedni, nem fogok sem kérni sem elfogadni utasítást egyetlen kormánytól vagy más intézménytől sem”.

A magyar biztosjelölttől azt is megkérdezték, hogyan járna el, ha egy csatlakozó ország megsértené az uniós jogot, normákat és értékeket, különösen a demokrácia, a jogállam és a korrupció elleni harc terén.

“Természetesen felfüggeszthetjük a tárgyalásokat, ha azt tapasztaljuk, hogy a szabadság, a demokrácia, az emberi és alapvető jogok, valamint a jogállam súlyosan és kitartóan sérülnek”

- válaszolta a kérdésre Várhelyi, aki egy bekezdéssel lejjebb kifejti: biztosítani fogja, hogy az érintett országok az uniós támogatásokat a kijelölt célok elérése érdekében használják fel. Biztosként szankcionálni fogja a reformok elmaradását akár úgy is, hogy a közösségi alapokat átirányítja a civil társadalomnak.

Az idei adventi jótékonysági vásár bevételéből a szívbeteg gyerekeket támogatják a családszervezetek.