Az Európa utolsó diktátoraként emlegetett fehérorosz államfő az utóbbi időben szembement Vlagyimir Putyinnal is, bírálta a Krím elcsatolását Ukrajnától és egyértelművé tette közeledési szándékát a Nyugathoz. 2016-ban, amikor Lukasenka több politikai foglyot is szabadon engedett, az Európai Unió részlegesen megszüntette a Belarusz elleni szankciókat. Ennek ellenére sem Lukasenka elszigeteltsége nem oldódott, sem országa emberi jogi helyzete nem javult különösebben. Fehéroroszország Európa egyetlen országa, ahol hatályban van a halálbüntetés, és az egyetlen, amely nem tagja az Európa Tanácsnak.
A Riporterek Határok Nélkül nemzetközi szervezet sajtószabadság értékelésében a vizsgált 180 országból Fehéroroszország a 153. helyet foglalja el, az emberi jogok és a belső ellenzék helyzetének javulásáról sincs kézzelfogható bizonyíték. A korrupció helyzetéről konkrét adatok nem kerültek nyilvánosságra, mert az Európa Tanács „Államok a Korrupció Ellen” (GRECO) ügynöksége éves jelentésének közzétételét nem engedélyezte a Lukasenko rezsim. (Ilyent még csak a magyar kormány tett, amely már a második GRECO jelentés közzétételét akadályozta meg, először 2017-ben. Belarusz az ET-nek nem, de a GRECO-nak tagja.)
Minszk nemzetközi helyzetének javulásához nagymértékben hozzájárult az, hogy a kelet-ukrajnai rendezést célzó diplomáciai törekvéseket segíti, a normandiai négyek találkozóinak és az alacsonyabb szintű, ugyanebben a négyes – német, francia, orosz, ukrán – keretben zajló egyeztetéseknek helyet ad.
Az uniós szankciók részleges megszüntetése után Lukasenka Olaszországban és a Vatikánban járt, ahol a pápa is fogadta. Idén márciusban Sebastian Kurz osztrák kancellár látogatott Minszkbe, majd augusztusban John Bolton, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója.
A mostani bécsi vizit jelentőségét emeli, hogy vasárnap előrehozott választásokat rendeznek Belaruszban. Erről Lukasenka döntött, aki nem akarta, hogy jövőre, az elnökválasztás évében, más voksolás is terítéken legyen. Európa utolsó diktátora 1994 óta van hatalmon, azóta egyetlen választást sem minősítettek szabadnak a nemzetközi megfigyelők.