Hivatalos részeredmények szerint, közel 96 százalékos feldolgozottság mellett a román közvéleménykutatók igen pontosan becsülték meg az elnökjelöltek eredményeit. Klaus Johannis hivatalban lévő államfő, a korábban általa vezetett, jelenleg kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje fölényesen, 36,91 százalékkal nyerte meg az első fordulót.
Noha a második helyért folyó küzdelem mindvégig szoros volt, az új román párt, a civil mozgalomból kinőtt USR és Plus szövetség jelöltje, Dan Barna tűnt esélyesebbnek, mint az októberben megbukott szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök. Viorica Dancila mégis jelentős előnnyel, 23,45 százalékkal jutott be a második fordulóba, míg Barna 14,19 százalékot ért el. Eredménye annál inkább meglepetés, hogy az USR koalícióban indult a volt technokrata miniszterelnök, Dacian Ciolos idén létrejött pártjával, a PLUS-al. Ciolos jelenleg az Európai Parlament liberális frakciójának, az ALDE-ból lett Renew Europe frakcióvezetője. Ez a szövetség a májusi EP-választáson még 22,36 százalékot gyűjtött, 2040765 ember szavazatát nyerte el, azóta pedig 800 ezer szavazót veszített. A román politika újoncának nem sikerült a szlovák Zuzana Caputova elnökválasztási bravúrja. Igaz, az USR-PLUS újnak új, de nem is annyira liberális, nem is annyira zöld és civil már, mint a szlovák PS-SPOLU szövetség, és bár próbálkozott nyitni a nemzeti kisebbségek irányba is, azt nem merte felvállalni, mint szlovák párttársa, hogy magyar platformot hozzon létre. Egy sikert mégis magáénak tudhat Barna és az USR – megnyerte Bukarestet. Klaus Johannis 28 megyében végzett az élen, Viorica Dancila 10, kizárólag Kárpátokon túli, ókirályságbeli megyékben, míg Kelemen Hunor RMDSZ jelölt a két székely megyét, Hargitát és Kovásznát húzta be.
Vagyis, azon túlmenően, hogy az új erő a fővárosban élre tört és a rendszerváltás óta mindig, még választási vereség esetén is jelentős erőt képviselő, a PSD által megjelenített baloldal egykori ereje megtört a bebörtönzött Liviu Dragnea és Viorica Dancila ámokfutásának köszönhetően, a lényeg nem változott. Románia változatlanul földrajzi régiók mentén mélyen megosztott. A konzervatív jobboldaltól az új, modernebb, hitelesebben európai erő sem tudta elhódítani Erdélyt, az ókirályságban pedig tartja magát a hagyományos baloldal. A Victor Ponta vezette új szociáldemokrata párt, a Pro Romania és Calin Popescu Tariceanu balliberálisai (ALDE) sehol sem tudtak kitörni, az általuk támogatott független színész jelölt, Mircea Diaconu 9,17 százaléka és a rá leadott 785557 voks a negyedik helyre volt elég.
Magyar szempontból sincs lényegi változás. A harmadik alkalommal induló Kelemen Hunor bár valamivel jobban teljesített, mint 2014-ben, 2010-es eredményét nem tudta felülmúlni, és nem tudta megközelíteni sem Frunda György, sem Markó Béla teljesítményét. Ám kétségtelen, hogy azt ma már Frunda vagy Markó sem tudná megismételni, hiszen a magyar szavazók egyre passzívabbak a számukra tét nélkülinek érzett elnökválasztásokon, az új pártok vagy az esélyesnek tartott román jelölt egyre több magyar szavazatot kap, attól függetlenül, hogy kit indít az RMDSZ. Kelemen Hunor 6 helyen végzett, 353 578-an szavaztak rá, ami a voksok 4,13 százalékának felel meg. Kelemen ezúttal is kapott Kárpátokon túli voksokat, ezúttal 18636-t.
A választási részvétel 47,77 százalékos volt, 8704144 személy élt állampolgári jogával. A külföldön élő román állampolgárok a háromnaposra bővített, levélszavazatot is megengedő új keretek között soha nem látott mértékben aktivizálódtak, 675348-an voksoltak. Érdekes módon kevesen, alig több mint 25 ezren éltek a levélben szavazás lehetőségével. Noha ez a magas külföldi részvétel szoros eredmény esetén akár királycsináló lehetett volna, ez esetben a nagy különbség miatt nem változtatott az erőviszonyokon. Johannis a külföldi románok körében is tarolt. Barna ugyan itt második lett, de ez sem volt elég számára az otthoni eredmény megfordításához Dancilaval szemben.
2009 Kelemen Hunor 372764
2014 Kelemen Hunor 329727 2019 Kelemen Hunor 353000