;

önkormányzati választás;megismételt választások;

- Ahol GPS-szel keresték a szavazókört

Tíz településen tartanak megismételt voksolást vasárnap, Kisberényben azért, mert októberben kétszer annyian járultak az urnákhoz, mint amennyien ott élnek.

Percek alatt féltucatnyian verődnek össze a kisberényi faluház előtt, miután dudálva megérkezik a mozgóbolt. Sorban állás közben főleg az újabb vasárnapi választás a téma: a Balatontól úgy 15 kilométerre, a somogyi dombok között megbújó zsákfaluban, Kisberényben ugyanis a hét utolsó napján ismét az urnákhoz járulnak a választók. Szándékosan választókat és nem helyieket írunk. Az október 13-i voksolást ugyanis éppen azért kell megismételni, mert a választások előtti hetekben megduplázódott a szavazásra jogosultak száma. Míg a májusi EP-választáson 120-an, az önkormányzati voksolás kiírásakor pedig 124-en szerepeltek a névjegyzékben, addig a helyhatósági választáson már 252-en. Nem véletlen, hogy a bejelentések után a területi választási iroda megsemmisítette az eredményt, sőt, a rengeteg lakcímváltoztatás miatt a rendőrség is nyomozást indított közokirat-hamisítás gyanújával.

– Oda voltak vagy húszan bejelentve – mutat egy idős férfi a templomtól harmadik házra, melynek kerítésén hatalmas eladó felirat olvasható. – Ez a Németh Marikáé. Ő hozta a legtöbb idegent ide, jellemzően a rokonait a környékről, legfőképpen Barátihegyről.

Barátihegy – a Kisberénytől pár kilométerre lévő falu, Öreglak külterülete – az ország egyik legszegényebb településrésze, szinte csak romák lakják, Közülük jelentkeztek be sokan a hatvan százalékban szintén cigányok lakta Kisberénybe.

- A Marika idehozott mindenkit, hogy nyerjen, de szerencsére ez is kevés volt – folytatja az öreg.

A végül megsemmisített eredmény alapján ugyanis Marika, azaz Németh Sándorné 37,2 százalékot kapott, Baloghné Varga Zsanett viszont 60,8-at. A két független mellett harmadikként, amúgy a Fidesz-KDNP színeiben próbálkozó Horváth Krisztián 1,9-et. Összesen négyen voksoltak rá, ami azért is meglepő, mert januárban még ő volt a polgármester. Igaz, őt méltatlanság állította fel a testülete, mert sikkasztás miatt – eltűnt egy önkormányzati motoros fűrész – elmarasztalta a bíróság. Azóta Baloghné alpolgármesterként vitte a falu ügyeit, s az októberi eredmények alapján elégedettek voltak vele a helyiek.

– Ő is hozott egy csomó embert – legyint a faluház előtt egy középkorú asszony. – Csak ő nem a környékről, hanem Budapestről, Paksról, Zalaegerszegről, meg még ki tudja, honnan…

– GPS-szel jöttek a faluházhoz – szól közbe egy helybeli. – Most majd talán már anélkül is idetalálnak. Éppen csak kiszálltak, bementek szavazni, aztán vissza az autóba, s már indultak is ki a faluból. Tudja, olyan szektások!

Értetlenkedünk, de némi bogozgatás után kiderül, a jelző a tüke kisberényiek részéről a faluban az elmúlt években megtelepedett vallási-szellemi közösség, az Égi Út Egyesület tagjait takarja.

– Nem esznek húst, csak zöldséget – jegyzi meg lesújtóan egy másik asszony. – Meg valami templomfélét építenek a szántóföldön. Arrafelé – int Lengyeltóti irányába. – A Baloghné az ő emberük. A miénk a Krisztián volt, őt akartuk volna.

Ezek után még meglepőbb az immáron nem is a faluban, hanem a közeli Hácson élő hajdani polgármester négy szavazata, de erre nem kapunk érdemi magyarázatot. A helyiek inkább a vasárnapról beszélnek, s szerintük ugyanaz lesz a forgatókönyv, mint szűk hónapja.

– Nem adja fel itt senki – magyarázzák. – Jönnek majd megint mindenhonnan a szektások rokonai, ismerősei, mert át akarják venni a falut. Az előző ciklusban még csak képviselői helyeket szereztek, most már a vezetés is kell nekik.

Kerestük a három polgármester-jelöltet, de egyikőjüket sem értük el a faluban.

– Inkább legyen Baloghné a polgármester, aki tanárnő, mint Marika a nagyjából öt osztályával – vélekedik egy férfi a faluszéli háza kerítésének támaszkodva. – Eddig sem csinálta rosszul a dolgokat, míg alpolgármester volt, s látszik, legalább van fogalma róla, hogyan kell vezetni egy települést. Ha ehhez az kell, hogy hozzon ide szavazókat, engem nem érdekel. Hoz a többi is, ahogyan októberben is hozott. Volt itt olyan ház ahová harmincan jelentkeztek be, pedig csak két szobája van.

A területi választási iroda rendelkezése szerint a megismételt voksolás valóban a 252-es névjegyzék alapján zajlik majd, ám vélhetően ennél jóval kevesebben szavaznak, hiszen ezúttal nem lesz elég az átjelentkezést igazoló papír: csak érvényes lakcímkártyával lehet az urnához járulni.

– Sokan az idegenek közül be is rezeltek, amikor kiderült, hogy közokirat-hamisítás miatt bajba kerülhetnek – teszi hozzá a férfi. – Így már vissza is jelentkeztek a valódi otthonukba. Persze azért biztosan lesznek próbálkozók. A vesztes pedig úgyis megint feljelent mindenkit. Akkor aztán szavazhatunk újra meg újra.

Második körös településekKisberény mellett még kilenc településen tartanak megismételt választást vasárnap. Jászberényben, ahol az ellenzéki Budai Lóránt 14 szavazattal verte a kormánypárti Szabó Tamást teljesen meg kell ismételni a polgármester-választást. Komlón egy szavazókörben kell újrázni, ám ez akár a győztes polgármester személyét is megváltoztathatja – jelenleg a Fidesz-KDNP-s Polics József vezet minimális különbséggel. Szekszárdon, ahol a kormánypárti városvezetőnek ellenzéki többségű testülettel kellene dolgoznia, két egyéni kerületben kell újravoksolni. A falvak közül a veszprémi Litéren és a somogyi Taranyban polgármestert, a zalai Várföldén és a borsodi Nyéstán polgármestert és képviselőket, a baranyai Pettenden a teljes településvezetés mellett roma önkormányzatot is választanak, s utóbbi miatt kell az urnákhoz járulni a somogyi Lengyeltótiban is. V. A.

Ja, és a Budapesten játszott Ferencváros-CSZKA Moszkva mérkőzés közlekedésre gyakorolt hatásáról sem szabad elfeledkezni.Eltértek például az előzetesen bejelentett útvonaltól a vonulások. Sőt, még focimeccs is volt.