iskola;holocaust;színdarab;

- Szellemidézés

Ocskay László, az egyik leginkább elfeledett embermentő hős életéről rendeztek különleges előadást a budapesti ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákjai és tanárai.

Ocskay százados 1944 és '45 fordulóján fantasztikus bátorsággal és leleményességgel több ezer üldözött életét mentette meg az egykori zsidó gimnáziumban működő varrodában. A radnótisok a fennmaradt dokumentumok, levelek, és a túlélők beszámolói alapján rekonstruálták a varroda történetét. A több szálon és hely­színen futó interaktív sétaszínházi előadás és a hozzá kapcsolódó kiállítás létrehozása összekovácsolta az iskola tanárait és diákjait. 

„Megdöbbentem. Tizenkét éve járok a Radnótiba, és eddig fogalmam sem volt, hogy ez mind itt, ezek között a falak között történt. Elképesztő, hogy a kollektív emlékezet hogyan képes ­elfeledkezni egy ilyen hősről és egy ilyen történetről” – mondja Szojka Tamás, aki idén érettségizik, és egyike volt annak a kilencven szereplőnek, akik előadták Ocskay százados történetét. Ocskay László, „a magyar Schindler” katonai ruhavarró műhelyt működtetett az egykori Abonyi utcai Zsidó Gimnáziumban a vészkorszak idején, zsidók ezreit mentve meg a biztos pusztulástól. (A százados életéről bővebben keretes írásunkban olvashat.)

Tanárok és diákok hónapokon át készültek, hogy a lehető legélethűbben adják vissza a több mint 70 évvel ezelőtti történetet. Korabeli ruhákat, tárgyakat, varrógépeket, emlékeket gyűjtöttek össze, így teremtve meg a szokatlan estét. Az ablakokat fekete vászonnal takarták le, ahogy a légi­riadók miatt annak idején is sötétítettek. 

A neonokat pucér izzókra cserélték; aki ezekben a napokban tért be a Cházár András (egykori Abonyi) utcai épületbe, úgy érezhette, hogy egy időkapun át egy másik világba csöppent. „Azt akartuk, hogy a nézők velünk együtt éljék át újra azokat a tragikus időket. Az épület felől közelítettünk, azt remélve, hogy ha közösen járjuk be a helyet, ahol emberek ezreit mentette meg egy csodálatosan bátor ember, könnyebben átélhető lesz a történet. Így találtuk ki a sétálószínházi formát is.” Ezt már Szabó Emese tanárnő mondja.

Az Erdélyben született pedagógus angolt és drámát tanít a Radnótiban. Párjával együtt két éve látták az Ocskay Lászlóról készült portréfilmet, és akkor határozták el, hogy mindenképpen létrehozzák ezt az előadást. Számos akadályt kellett leküzdeniük, a pénzhiánytól kezdve a szokatlan feladattól óvakodó diákokig, de végül minden összejött. „Sok szereplő csak az első közös próbán értette meg, miről is szól ez az egész. Voltak, akik sírtak, például a csodálatos szombat köszöntés jelenetnél – meséli Szojka Tamás –, és voltak, akik szóltak a barátaiknak, jöjjenek, mert ebben mindenképpen részt kell venniük. Így aztán végül az lett, hogy bár előre megírt forgatókönyvünk volt, az újonnan jötteknek is ki kellett találnunk kisebb szerepeket.” A varrodában bujkált hosszabb-rövidebb ideig a kor számos kiválósága, köztük Mányai Lajos–Simon Zsuzsa színészházaspár, Jób Dániel rendező, színházigazgató, Kadosa Pál zeneszerző, zongoraművész, Keleti Arthúr író és műfordító, Goda Géza költő és fia, Gábor, a későbbi Kossuth-díjas író és Kabos Endre kardvívó olimpiai bajnok. És persze Kellér Dezső, az ismert kabarészerző és konferanszié, aki – az előadás tanúsága szerint – épp itt mondta az egyik legabszurdabb bon mot-ját, „Nehogy minket vonjanak felelősségre a háború után, csak mert együtt láttak a Duna-parton néhány nyilassal…”. Valahogy ilyen volt az előadás is: szellemes, tragikus és szép.

Ocskay László családjának története a XIII. századig vezethető vissza, magukat a II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharc kuruc ezredese, a híres-neves Ocskay brigadéros leszármazottjának tartják. Maga Ocskay az Osztrák–Magyar Monarchiában, a közös hadseregben szolgált az I. világháborúban és súlyosan megsebesült. Bár teljesen felépült, mereven maradt bal térdét nem tudta behajlítani. Hadirokkantnak számított, mégis tartalékos tiszt maradt. 1943-ban egy úgynevezett kisegítő munkásszázad parancsnoka lett. Úgy hírlik, kezdetben vonakodott elfogadni a felkínált posztot, ám egy zsidó barátja, dr. Wilhelm György, aki jól ismerte a liberális, náciellenes gondolkodású Ocskayt, végül meggyőzte. Az Ocskay vezette 101/359 számú, úgynevezett ruhagyűjtő század 1944 októberében, a legvadabb nyilasterror idején költözött az Abonyi utcába. A százados már előtte, az I. világháborúban harcolt tiszteken, főtiszteken keresztül, valamint gazdasági és családi vonalon is mindent megmozgatott, hogy megvédje munkaszolgálatos századát az atrocitásoktól. Mivel a háború előtt a Vacuum Oil nevű amerikai olajvállalatnak dolgozott, később az ott szerzett kapcsolatai és anyagi javai segítségével úgy működtette a századot az Abonyi utcai Zsidó Gimnázium falai között, hogy a költségek jelentős részét az olajcég fedezte. Valószínűleg több német egység parancsnokát sikerült lefizetnie az amerikai pénzből. Azt is elintézte a többi között, hogy német katonák adjanak őrséget, akik maguk fékezték meg a kíméletlen nyilas különítményeseket. Ocskayt a háború után, valószínűleg orosz kérésre, letartóztatták. Ellenséges ügynöknek tartották, három és fél hónapot ült börtönben. 1948-ban a család illegálisan Bécsbe menekült, majd 1956-ban az Egyesült Államokba emigrált. Igen szerényen éltek, de a volt százados nem kért, nem várt segítséget – éjjeliőrként kereste kenyerét. Néhány évvel később elesett, eltörte a csípőjét. Kórházba szállították. Tisztelői kórházi ápolására, majd később – mivel sérülése után röviddel elhunyt – temetésére gyűjtésből külön alapot hoztak létre. 1966. március 27-én halt meg. Ocskay Lászlót – mint több háborús embermentőt – a következő évtizedekben Magyarországon elfeledték. Az 1990-es évek közepén bukkant fel újra a neve először az izraeli, majd a magyar sajtóban. Göncz Árpád köztársasági elnök 1996. október 23-án posztumusz arany érdemrenddel ismerte el életmentő tevékenységét.

Ha iszol, eléggé felnőtt vagy, ha nem, nem vagy része a csapatnak. Az érzés, amit a legtöbb fiatal legalább egyszer életében átél. Az ital része a szocializációnak. Csoportképző és kirekesztő. Van, aki megússza néhány nehéz ébredéssel, mások egész életükre fogságba kerülnek. A magyar egyetemisták és főiskolások 90 százaléka iszik – ki többet, ki kevesebbet – derül ki egy friss felmérésből. A Kék Pont Alapítvány négy éve hirdette meg Magyarországon a Száraz November mozgalmat, melynek résztvevői vállalják, hogy legalább egy hónapig nem fogyasztanak alkoholt. A Nagy-Britanniából „importált” öngondozó projekt most a felsőoktatásban tanulókra fókuszál.