Izrael;Human Rights Watch;kiutasítás;

- Kiutasította Izrael a HRW helyi vezérét

Omar Sakír tartózkodási engedélyét tavaly májusban vonták vissza egy 2017-es jogszabályra hivatkozva, amely megtiltja a belépést az Izrael-ellenes bojkottmozgalmak támogatóinak.

Húsz napot kapott Izrael elhagyására az amerikai Omar Sakír, a Human Rights Watch (HRW) helyi igazgatója, az izraeli legfelsőbb bíróság ugyanis helyben hagyta Arije Deri belügyminiszter kiutasításáról szóló döntését.

Az emberi jogi aktivista tartózkodási engedélyét tavaly májusban vonták vissza egy 2017-es jogszabályra hivatkozva, amely megtiltja a belépést az Izrael-ellenes bojkottmozgalmak támogatóinak. Omar Sakír azonban mindvégig azzal érvelt, hogy a HRW kötelékében nem népszerűsített semmiféle bojkottot. A Human Rights Watch szerint helyi vezetőjük kiutasításával Izrael olyan elnyomó országokhoz csatlakozott, mint Szudán, Irán és Észak-Korea, amelyek hasonló módon próbálják elhallgattatni kritikusaikat. A jogvédő szervezet azt állítja, hogy az izraeli kormánynak valójában nem is Omar Sakírral van problémája, hanem azzal, hogy a HRW (a nemzetközi szinten bírált és illegálisnak tartott) izraeli telepek ellen kampányol.

Az Izraelt jelenleg ügyvezető miniszterelnökként vezető Benjamin Netanjahu már régóta törekszik az országgal kritikus civil szervezetek visszaszorítására. A kormányfő fia, Jair Netanjahu múlt héten Budapesten a Terror Házában is állította: egyes csoportosulások azt kívánják elérni, hogy a zsidó állam megszűnjön a jelenlegi formájában

Az izraeli kabinet viszont azt közölte, a Human Rights Watch munkájával továbbra sincs problémájuk, küldhetnek más képviselőt. Gilád Erdán belbiztonsági miniszter hangsúlyozta, fontosnak tartják az „igazi” emberi jogi szervezetek munkáját és évről-évre aktivisták százainak adnak ki tartózkodási engedélyt. Omar Sakír azonban arra figyelmeztet, nem az ő kiutasítása lesz az utolsó. 

Már más emberi jogi szervezetek is panaszkodtak, hogy az izraeli hatóságok büntetik őket tevékenységükért. Múlt héten például az Amnesty International ennek tudta be azt, hogy az izraeli határőrök biztonsági okokra hivatkozva nem engedték meg egyik önkéntesüknek az ország elhagyását.   

A köztársasági elnököt adó Progresszív Szlovákia és koalíciós partnere a magyarokkal közösen készül a parlamenti választásokra.