Orbán Viktor;uniós költségvetés;

- Orbán az uniós költségvetés megreformálásáról értekezett Prágában

Egy V4-es megbeszélést követően bocsátkozott az unió pénzügyeinek átrendezésére felhívó, a részleteket gondosan elkerülő fejtegetésébe a miniszterelnök.

Igazságtalan az a javaslat, amelyet a távozó Európai Bizottság készített az Európai Unió következő költségvetéséről, és mi "igazságot akarunk" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök kedden Prágában. A kormányfő részt vesz a Kohézió barátai csúcstalálkozón, amelynek elején a visegrádi országok (V4 - Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) miniszterelnökei egyeztetettek. A V4-es megbeszélést követően bocsátkozott az unió költségvetésének megreformálásáról szóló, részleteket gondosan elkerülő fejtegetésébe Orbán.

A miniszterelnök szerint ahhoz, hogy a költségvetés igazságos legyen, négy dolognak kell változnia.

Először, Orbán kijelentése szerint a rebate-ek (visszatérítések) rendszerét meg kell szüntetni, mert szerinte ha újraszámolják a rebate-eket is figyelembe véve, hogy melyik tagállam, mennyit fizet be a saját nemzeti össztermékéhez képest, "teljesen igazságtalan képet" kapunk. (Ennek megváltoztatása elsősorban Nagy-Britanniát érinthetné kellemetlenül: esetükben a közös kasszába befizetett pénzek és a rájuk fordított uniós költségek különbözetének 66 százalékára terjed ki a visszatérítés. Hogy a rebate-ek végét is elhozhatja a Brexit, az már 2016-ban felmerült, így a magyar miniszterelnök meglehet, nyílt kapukat dönget a kérdésben.)

Másodikként Orbán szerint azt is figyelembe kell venni, hogy amit a közép-európaiak forrásként kapnak, annak nagy része visszamegy a nyugati tagállamokhoz, és ennek meg kell jelennie az előterjesztésben - közölte.

Harmadszor, azt is igazságtalannak nevezte a miniszterelnök, hogy a kohéziós forrásokat csökkenteni akarják úgy, hogy "minél szegényebb valaki, annál több pénzt vesznek el tőle, és minél gazdagabb valaki, annál kevesebbet". (Ez különben a magyar gazdaság- és szociálpolitika jellemzője is, kezdve az egykulcsos adóval, illetve a mindössze 9 százalékra csökkentett társasági adóval, egészen a hitelképes felső- és középosztály támogatására szorítkozó csok-ig, babaváró hitelig és autóvásárlási kedvezményig.)

Végül úgy vélte, az is szükséges, hogy növeljék a rugalmasságot, a bizottsági javaslat "az ellenkező irányba halad", és ez a költségvetés egyre rugalmatlanabb lesz. Hangsúlyozta: "ennek ellenére is optimisták vagyunk", mert a V4-ek nagy szerencséjére két volt pénzügyminiszter is van a visegrádi miniszterelnökök között.

Kérdésre válaszolva Orbán közölte: a kutatás-fejlesztés támogatásáról szóló Horizont program az egyik legigazságtalanabb, mert a forrásainak 95 százaléka a régi tagállamokhoz jut, és csak 5 százaléka kerül az újakhoz. (Ez a felvetés már csak azért is különös a kormányfőtől, mert az Orbán-kormány évtizedes intézkedései mind a felsőoktatás, kutatás-fejlesztés, akadémiai és tudományos élet rovására szolgálták a fiatalok szakképzésbe kényszerítését.) Hasonló a helyzet a klímasemlegesség tekintetében is: kiszámolták, ahhoz, hogy 2050-re a magyar gazdaság karbonsemleges legyen, minden évben a GDP 2,5 százalékát kell a gazdaság átalakítására fordítani, míg ugyanennek a célnak az elérésére Hollandiában 0,5 százalékot - magyarázta. (Hasonló a helyzet már csak annyiban is, hogy míg Hollandia korábban is foglalkozott már a karbonsemlegesség kérdésével, addig Magyarország a nyugat-európai gyárak befogadásával volt elfoglalva, és erre költötte a GDP-t, támogatásként osztva szét az adófizetők pénzét.)

Az EU bővítéséről a miniszterelnök elmondta: "mindannyian csalódottak vagyunk", hogy nem kezdik meg a tárgyalásokat Észak-Macedóniával és Albániával, ezért fel kell gyorsítani a tárgyalásokat azokkal az országokkal - Szerbiával és Montenegróval -, amelyekkel már megkezdték az egyeztetéseket, hogy valamelyest enyhítsék ezt a rossz döntést, és "a bővítés gondolata ne enyésszen el".

A kedvezményezettek érdeképviseleteA Kohézió barátai csoport 2005-ben jött létre lengyel kezdeményezésre, hogy képviselje a kedvezményezett tagországok érdekeit a nettó befizető országokkal szemben, ráirányítsa a figyelmet a kohéziós politika aktuális kérdéseire, összehangolja az álláspontokat és rendezze a vitákat. A csoport tagjai először 2012-ben üléseztek Bukarestben. A szervezők tájékoztatása szerint Prágába várják Bulgária, Észtország, Horvátország, Magyarország, Málta, Lengyelország, Portugália, Szlovénia, Szlovákia vezetőit, továbbá Ciprus, Lettország, Litvánia, Románia, Olaszország, Spanyolország és Görögország képviselőit, valamint Günther Oettinger uniós biztost.

Újabb rekordforgalmat hozhat a webáruházaknak az idei Black Friday-szezon. A vásárlási dömping már elkezdődött.