függetlenség;Skócia;Brexit;

- Húszezren tüntettek Skócia függetlenségéért

A kormányfő szerint az ország nem engedheti meg, hogy a Brexittel egyértelmű szándéka ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.

Mintegy húszezren gyűltek össze szombaton a skóciai Glasgowban, hogy Skócia függetlenségéért tüntessenek - közölték a szervezők. Nicola Sturgeon, a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője is jelen volt a megmozduláson. Öt éve ez volt az első alkalom, hogy a politikus részt vett egy függetlenségi rendezvényen. Órákkal a szombati nagygyűlés kezdete előtt kiadott közleményében azt írta,

"a skót függetlenség még soha nem volt ilyen közelségben. Az már valójában elérhető távolságban van".

Sturgeon pénteken azt mondta, hogy december vége előtt Londontól kérni fogja egy új függetlenségi népszavazás megtartását.

A decemberi szavazás Skócia esélye arra, hogy megússza a Brexitet és kezébe vegye sorsa alakulását - hangoztatta továbbá Sturgeon szombati közleményében. Múlt héten a brit parlament ugyanis megszavazta, hogy előrehozott parlamenti választást tartsanak az Egyesült Királyságban december 12-én. A szavazást Boris Johnson kormányfő kezdeményezte annak érdekében, hogy megtörje a politikai patthelyzetet az általa Brüsszellel együtt kimunkált Brexit-megállapodás érdekében.

A skót függetlenségről 2014 szeptemberében, vagyis a brit EU-tagságról 2016 nyarán tartott - a kilépést pártolók szűk, 51,89 százalékos többségű győzelmével végződött - népszavazás előtt már tartottak egy referendumot, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel. A 2016-os brit EU-tagsági népszavazáson a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt, és Nicola Sturgeon azóta többször is kilátásba helyezte, hogy Skóciában újabb népszavazást tartanak a függetlenségről. A skót kormányfő visszatérő érvelése szerint Skócia nem engedheti meg, hogy egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.

Skócia mellett Észak-Írországot is elvesztheti Nagy-Britannia a Brexitnek hála - erről Leo Varadkar ír miniszterelnök beszélt a nyáron. 2016-ban az északírek 56 százaléka szintén a maradásra szavazott, ráadásul az 1998-as nagypénteki megállapodásban szerepel, hogy az egyesülésről népszavazást kell tartani, ha ennek számottevő társadalmi támogatottsága lenne.

December 12-én lesz előrehozott választás, a feladatot eddig megoldani képtelen brit miniszterelnök pedig ígéri, ha nyer, már a hónap közepére életbe lépteti a kilépésről szóló megállapodást.