vizsgálat;Grenfell Tower;

- Kiderült: kevesebb áldozata is lehetett volna a Grenfell-torony tüzének

A londoni tűzoltók súlyosan felkészületlenek voltak, ezért is követelt 72 áldozatot a toronyház leégése, derült ki a vizsgálatok megállapításaiból.

A London nyugati részén álló toronyház felújításnál megszegték a szabályokat, olyan alumínium és polietilén összetételű paneleket alkalmaztak, amelyekből az olvadtan csöpögő anyag hozzájárult a tűz gyors terjedéséhez. A tűzoltóparancsnokok pedig annak ellenére, hogy voltak az ilyen védőburkolattal ellátott magasházak külföldi tüzeiről ismereteik, nem készültek fel a hasonló esetekre - derül ki a most nyilvánosságra került a hivatalos jelentésből. A vizsgálatok megállapításai szemtanúk, 35 károsult, 88 helyszíni és több irányító tűzoltó, valamint magasabb rangú parancsnokok meghallgatásával készült. A teljes anyagot - amely 26 hónappal azután jelent meg, hogy Theresa May elrendelte a vizsgálatokat - szerdán teszik közzé, de a károsultak, túlélők és a lakók már hétfőn reggel megkapták.

A már bíróként visszavonult Sir Martin Moore-Bick vezette vizsgálóbizottság a fenti megállapításokon túl azt is szóvá tette az ezer oldalas jelentés kapcsán, hogy a londoni tűzoltóság parancsnoka, Dany Cotton figyelemre méltó érzéketlenségről tett tanúbizonyságot, amikor azt mondta, nem tenne semmit másképp, mint akkor éjszaka. Moore-Bick szerint sok életet meg lehetett volna menteni, ha a tűzoltók beismerik, hogy a tüzet nem tudják lefojtani, és hamarabb elrendelik az evakuálást. A parancsnokok azért mulaszthattak, mert nem képezték ki a őket arra, hogy felismerjék, az ilyen burkolattüzeknél mikor jön el a kitelepítés ideje.

A túlélők és károsultak üdvözölték az eléggé megkésetten megjelent jelentés erős következtetéseit, ugyanis attól féltek, hogy Moore-Bick visszatart fontos eredményeket, amíg a nyomozás második szakasza - amelyben a felújítási munkálatokat vizsgálják - jövőre megkezdődik.

A bíró szerint már vannak letagadhatatlan bizonyítékok arra, hogy az újjáépítéskor az épület külső fala nem a tűzbiztonsági előírásoknak megfelelően készült el, így nem hogy akadályozta, inkább aktívan segítette a tűz terjedését.

A londoni tűzoltóság ügyvédei azt állították, hogy a Grenfell, amelyet tízmillió fontért (csaknem kétmilliárd forint) 2016-ban újítottak fel, katasztrofálisan elégtelen volt tűzbiztonsági szempontból. Matt Wrack a tűzoltók szakszervezetének főtitkára azt mondta, a tűzoltók már csak akkor jelentek meg, amikor az épület halálos csapdává változott. More-Bick ugyan dicsérte az irányítószobában és a helyszínen szolgálatot teljesítő tűzoltók kivételes bátorságát és önzetlenségét, akik a legfájdalmasabb körülmények között is végezték munkájukat, de a jelentés szerint egy átfogó kiürítési műveleti terv hiánya kritikus jelentőségű volt, és az a tűzoltóság kudarca, hogy nem tájékoztatta tűzoltókat arról, mi a teendő egy ilyen burkolat égésekor.

A parancsnokok azt a hibát is elkövették, hogy azokat a tűzoltókat, akiknek volt hosszabb időre elegendő légzőkészülékük, későn vezényelték a helyszínre. Michael Dowden, az Észak-Kensingtoni állomás parancsnokát, aki a leghosszabb ideig tartózkodott a helyszínen, azért kritizálták, mert későn vette fontolóra a lakók kitelepítését és nem tett erőfeszítéseket arra, hogy kiderítse, mit mondtak a lakók a vészhívásaikban. Moore-Bick szerint kevesebben haltak volna meg, ha hajnal 2 óra előtt elrendeli a kilakoltatást.

2017. június 14.Éjjel 0 óra 54 perckor érkeztek az első hívások a 24 emeletes, London nyugati részén álló toronyházból, hogy tűz van. Az 1945 után épült legnagyobb lakóházban keletkezett tűzben hetvenketten haltak meg, hetvenen megsebesültek, 223 lakó megmenekült. A tüzet egy hibás hűtőszekrény okozta a negyedik emeleten. A toronyház hatvan órán át égett, míg eloltották. 250 tűzoltó 70 kocsi vett részt az oltásban. A vizsgálatokat 2017. szeptember 14-én kezdték meg. Az eset után a hasonló burkolattal készült épületek felülvizsgálatát megkezdték, a borítások cseréje jelenleg is folyik. 

Megszólalt az első olyan, az amerikai elnökre nézve terhelő tanú az „ukrángate” ügyben, aki jelenleg is a Fehér Ház alkalmazásában áll.