Több tekintetben is sokkoló volt a vasárnapi türingiai választás eredménye. A berlini nagykoalíció pártjai súlyos veszteségeket könyvelhettek el, a CDU-nál a csökkenés meghaladta a 11 százalékot, de az SPD is minden korábbinál rosszabbul szerepelt. A Zöldek sem érzékeltek semmit a párt országos szintű előretöréséből, csak 0,2 százalékkal lépték túl a parlamentbe jutáshoz szükséges küszöböt. Eközben szárnyalt az Alternatíva Németországért (AfD), ami azért is aggasztó, mert listavezetője az a Björn Höcke volt, aki az amúgy is ultrajobboldali párt szélsőséges szárnyához tartozik.
A választás megerősítette: a volt NDK területén a szövetségi tendenciák alig érvényesülnek. Patthelyzet alakult ki, az eddigi baloldali koalíció nem tett szert abszolút többségre, hiába érte el a Balpárt az eddigi legjobb eredményét, s szerezte meg a győzelmet a német újraegyesítés óta első ízben egy tartományi választáson.
Az egyetlen pozitívum: egyik keletnémet tartományi választás során (szeptemberben Szászországban és Brandenburgban voksoltak) sem valósult meg a legrosszabb forgatókönyv, egyik helyen sem az AfD győzött. Ám a nagykoalíció pártjainak el kell gondolkodniuk arról, mit rontottak el, hogyan menthetnék meg Angela Merkel szövetségi kormányát.
Türingiában a történések ellenére nem várható a baloldali koalíció gyors felbomlása. A tartományi törvények nem írják elő a választás győztese számára, mennyi idő alatt kell létrehoznia új kabinetjét, így bármeddig tárgyalhat az új koalícióról. Mind több jel utal azonban arra, hogy a keletnémet tartomány érdekes kísérlet színtere lehet, és a Balpárt, amelyet egyes orgánumok még ma is a keletnémet állampárt utódának minősítenek, a CDU-val lép koalícióra. Talán tényleg ez lenne a legjobb megoldás: stabil kormány kell ahhoz, hogy megakadályozzák az AfD további előretörését.