A kormányfő újabb keresletélénkítő költekezésekre készül, miközben az jegybank alelnöke épp ezektől óvta a kormányt. A magyar gazdaságot a következő négy-öt évben csak elrontani lehet, nagyon jó pályán vagyunk – mondta két héttel ezelőtt egy konferencián Nagy Márton. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke hozzátette, hogy leginkább fogyasztásalapú növekedéssel lehet elrontani a magyar gazdaságot, szemben a beruházásalapú gazdaságpolitikával. Az alelnök nem részletezte, de véleménye azon alapulhat, hogy fogyasztásnövelő programok egyszerre rontják az államháztartási és a fizetési mérleget, vagyis nem fenntartható módon ösztönzik a gazdasági növekedést.
Úgy látszik Orbán Viktorhoz nem jutott el az MNB alelnökének intelme, vagy ha igen akkor negligálja azt, mert tegnap a kormányfő – szokásos péntek reggeli rádióinterjújában – arról beszélt, hogy amennyiben a gazdasági lassulás folytatódik Európában, akkor a kormány újabb gazdaságösztönző, vagyis a lakossági fogyasztásnövelő lépésekről dönthet.
A kormány már elfogadott és bevezetett intézkedései közül a családvédelmi program egy színtiszta fogyasztásnövelő csomag, míg a gazdaságvédelmi akcióterv tartalmaz versenyképességet növelő intézkedéseket is. A kabinet több tagja már korábban jelezte, hogy az önkormányzati választások után egy újabb növekedésösztönző csomag jöhet – erre elvileg mozgásteret is ad a költségvetés helyzete. Többek szerint lehet, hogy szerencsésebb lenne a hiány és az államadósság csökkentésre koncentrálni, és így készülni a rosszabb időkre – de úgy tetszik, ez nem elég látványos a kormányfő számára. Orbán a múlt heti Fidesz frakcióülésén a várható intézkedések keretében a családvédelmi akcióterv „kiegészítésről” beszélt.