Budapest;Városliget;Liget Projekt;Civil Zugló Egyesület;

- Karácsonynak több eszköze is lehet a Liget-projekttel szemben, egy sor épületnek nincs érvényes építési engedélye

Amellett, hogy még nem zárult le számos per a Városligetbe szánt épületekkel kapcsolatban, egy rendeletmódosítás is esélyt adhat az új főpolgármesternek.

Az Mfor információi szerint a budapesti Városligetben épülő vagy oda tervezett épületek közül a Néprajzi Múzeum és az Új Nemzeti Galéria építési engedélyének ügyében jelenleg is folyik per, de a volt Közlekedési Múzeum helyére épülő Magyar Innováció Háza, a Dózsa György úti Mélygarázs és a Hermina úti garázs sem rendelkezik érvényes építési engedéllyel. A fenti perek állásáról a portál információja szerint Karácsony Gergely fővárosi főpolgármester részletes összegzést kapott - aki ezen túl egy rendeletmódosítással is megakaszthatja a park beépítését.

Karácsony többek közt a Városliget beépítésének leállítását ígérte kampánya során, amivel kapcsolatban megválasztása után úgy fogalmazott: cél, hogy "új épület, amelynek még nincs hatályos építési engedélye, az ne is kapjon". A múzeumi negyedet építő Városliget Zrt. viszont közleményben állította, hogy a Liget Budapest projekt valamennyi eleme végrehajtható építési engedéllyel rendelkezik. A projekt leállítására az ad mégis esélyt, hogy a Civil Zugló Egyesület korábban összesen hat épület esetében indított pert, melyek építési engedélyeit az ügyféli jogok súlyos korlátozása miatt hatályon kívül helyezte a bíróság, és új eljárás lefolytatására utasította az illetékes Budapest Főváros Kormányhivatalának V. Kerületi építésügyi és örökségvédelmi osztályát. A Kosztyu Anikó vezette építési osztály – a kiemelt beruházások egyik kijelölt engedélyező hatósága - ezekről rendre olyan új határozatokat adott ki, amelyben gyakorlatilag megismételte az első döntések rendelkezéseit. A civil egyesület pedig ezeket is megtámadta. Erre utalt Karácsony Gergely, amikor azt állította, hogy a zuglói önkormányzat kapott egy függő hatályú határozatot, mely szerint

az egyik épület építési engedélyét megtámadták a bíróságon és a Néprajzi Múzeumnak nincs engedélye. Más információk szerint a Városligeti Színház sem rendelkezik jogerős építési engedélyekkel.

De az Mfor szerint akad más út is a Városliget Zrt. terveinek akadályozására. 1990 és 2015 között a park hasznosításáról a Fővárosi Önkormányzat illetékes bizottsága döntött, és a kérelmezők többségét a növényzet védelmére hivatkozva visszautasította. A Tarlós István vezette Fővárosi Közgyűlés 2015-ben egy rendeletmódosítással kivette a Városligetet a zöld területekre vonatkozó korlátozások alól, a terület hasznosítását átengedte a Városliget Zrt.-nek, mely aztán sosem látott mennyiségű rendezvényt szabadított a parkra. 

Az új Fővárosi Közgyűlés mindezt a rendelet eredeti tartalmának visszaállításával megakadályozhatná.

A Liget projekt bírálói szerint valójában nem is múzeumi, hanem szórakoztató negyed épül. Az új épületek java részét nem kiállítóhelyek, hanem kávézók, boltok, különféle konferenciatermek, egyéb funkciójú terek foglalják el. De ezen túl is számos vendéglátóipari egység lesz a Ligetben.

Közpénz-milliárdokat égetett el a hiábavalónak tűnő fejlesztés a 85 legszennyezettebb vizű településből 70-ben.