Mit gondol Borkai Zsolt és a keresztény szabadság kapcsolatáról? Avagy Ön szerint Borkai Zsolt a keresztény szabadság jegyében tette, amit tett?
Mennyire férnek bele a drogos orgiák és a cserébe elosztogatott közpénz a keresztény szabadságba?
Erről kérdezte a kormányzat képviselőit a Borkai-ügy kapcsán két ellenzéki képviselőnő, Bangóné Borbély Ildikó és Szabó Tímea (Párbeszéd), akik a parlament üzenőfelületén levelet küldtek az összes illetékesnek,
A két politikusnő összesen 11 miniszernek és három tárca nélküli miniszternek küldte el a kérdéseket – de mindenhonnan ugyanazt a központilag gyártott választ kapták; Dömötör Csaba, a Miniszterelnök Kabinetiroda államtitkárának levelét küldték el nekik. Mint Dömötör írta,
„Szeretnénk felhívni a figyelmét arra, hogy a miniszterelnök elmondta a véleményét a témával kapcsolatban. Egészen pontosan úgy fogalmazott: „világossá kell tenni, hogy bizonyos dolgok nálunk nem férnek bele”. Szeretném arra is felhívni a figyelmét, hogy Borkai Zsolt kilépett a Fideszből.”
Bangóné és Szabó tehát a kormányzati kommunikációban már megszokott sablonválaszt kapta, ami ápol és eltakar. A reakció ugyanakkor rámutat az Orbán-kabinet vízfejűségére is, arra, hogy Nemzeti Együttműködés Rendszerében nincs egyéni álláspont, csak központi utasítás.
A képviselőnők ugyanis nem csak a miniszterelnök véleményére lettek volna kíváncsiak, hanem olyan prominens kormánytagokéra is, mint Pintér Sándor belügyminiszter, a Tízparancsolatot egészségügyi csodaszerként tálaló Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter vagy a teológus végzettségű, miniszterelnök-helyettes Semjén Zsolt.
Ráadásul az is megismételték, hogy Borkai kilépett a Fideszből, ami semmire nem válasz, ha a kormánytagokat éppen a keresztény szabadság értelmezéséről és a közpénzzel honorált orgiákról kérdezik.
Elfogadhatatlan, erkölcstelen, bűn
A politikusoknál jóval keményebben fogalmazott a Borkai-ügyről egykori kollégájuk: Balog Zoltán, az EMMI korábbi vezetője elfogadhatatlannak, erkölcstelennek és bűnnek tartja a győri polgármester adriai orgiázását. Mint az ATV Egyenes beszéd című műsorában péntek este elmondta, nem nézte meg a Borkai-videót, de olvasott róla, és „mint minden normális ember”, felháborodott.
Az ügyben Balog Zoltán szerint szükséges erkölcsi ítéletet mondani, egyben szomorúnak nevezte, hogy mindenki, akiről botrányos felvételek kerültek ki ebben a kampányban, megnyerte a saját körzetét.
Balog Zoltán ehhez hozzátette: van bűn, van vezeklés, van bűnbocsánat. Egyben eufémizmusnak nevezte a „botlás” kifejezést a történtekre, amit elfogadhatatlannak, erkölcstelennek, és bűnnek nevezett, amit csak elítélni tud. Felhívta a figyelmet arra, hogy Gulyás Gergely és Novák Katalin már a kampányban is kimondták, hogy hogy ez nem fér bele.
A volt miniszter ugyanakkor úgy látja: a nemzeti-polgári közösség szempontjából az isteni pedagógiának is van szerepe van abban, hogy a Fideszt több városban és körzetben is megverték, bár az ellenzék is ügyesebb volt, mint korábban. Szerinte a „mi úgy is csak nyerni tudunk” hamis biztonságérzetének vége van, és a hatalmi arroganciának is, amely azt gondolja, mindent megengedhet magának. Hozzátette: van egy abszolút erkölcsi mérce, amit nem szabad állítgatni.